Anasayfa / Genel / Dünyanın En Fiyatı Yüksek Şehirleri Listesi Açıklandı

Dünyanın En Fiyatı Yüksek Şehirleri Listesi Açıklandı

Ekonomi verilerini ve resmi istatistikleri derleyen Statista, her yıl geleneksel olarak hazırladığı “Dünyanın En Pahalı Şehirleri” listesini paylaştı. Dünyanın bambaşka şehirlerindeki gıda, meşrubat, giyim ve temizlik malzemeleri gibi toplam 160 bambaşka ürünün fiyatlarına kadar hazırlanan listenin ilk sırasında, 5,6 milyon nüfuslu Singapur yer aldı. İkinci basamakta Hong Kong bulunurken, onu bir diğer Asya şehri Osaka takip etti.

öte taraftan Statista ’nın araştırması, bütün dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgının patlak vermesinden önce yapılmıştı. Bildiğiniz üzere, bugüne dek 150 ’den fazla ülkeye yayılan virüs, küresel ekonomiye muazzam bir hasar verdi. Hong Kong ve Singapur da dahil olmak üzere turizmden elde edilen gelire büyük ölçüde bel bağlayan şehirler, finansal olarak büyük bir daralma yaşadı. Dolayısıyla, bu değerlendirmelere kadar yapılacak yeni bir listenin, bambaşka sonuçlar doğurabileceği söylenebilir.

Hong Kong

Tekrar listeye dönersek, geçtiğimiz sene ilk üçte olan Paris ’in, 5. sıraya gerilediğini görüyoruz. Osaka ’nın 3. basamakta yer almasını, Japon para birimi Yen ’in gösterdiği güçlü performansın bir yansıması olarak okuyabiliriz. ABD ekonomisinin kalbinde yer alan iki şehir halkı New York ve Los Angeles ise sırasıyla dünyanın en fiyatı yüksek 4. ve 9. kentleri konumunda. Listenin 6. esnasında  İsviçre’nin en büyük kenti olan Zürih, 7. sırasında ise İsrail kenti Tel Aviv bulunuyor.

Geçtiğimiz ay, dünyanın önde gelen meslek dergilerinden CEO World; kira, gıda, satın alma gücü ve restoranlardaki fiyatlar gibi yaşam maliyetleri dikkate alınarak yaptığı araştırmasında dünyanın en fiyatı yüksek ülkesini İsviçre olarak açıklamıştı. 

Dünyanın en pahalı şehirleri

Singapur Hong Kong Osaka New York Paris Zürih Tel Aviv Los Angeles

Hakkında admin

Check Also

Opera Mini, Android’de 500 Milyon İndirmeyi Aştı

Opera Mini, Android’de 500 Milyon İndirmeyi Aştı

Android işletim sistemi oldukça uzun zamandır kullanımda ve ondan öncesine kadar giden çok fazla uygulama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir