arama

Dünya’daki Yeşil Alanlar Geçtiğimiz 20 Yılda Artış Gösterdi

Dünya'daki Yeşil Alanlar Geçtiğimiz 20 Yılda Artış Gösterdi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...
NASA’nın yayınladığı haritaya tarafından, dünyadaki yeşil alanlar geçtiğimiz 20 yılda artış gösterdi.

İki NASA uydusu geçtiğimiz 20 yılda Dünya’da yeşil alanların arttığını gözlemledi. Bu gelişmede en büyük pay sahibi ise ağaç dikme konusunda oldukça coşkulu bir politika güden Çin. Bilhassa Çin ve Hindistan, 1990’ların ortasından itibaren bu alanda çok büyük katkılar yaptı.

NASA, salı günü yayınladığı haritada “Bu çoğalma Çin’in hırslı ağaç dikme programı ve her iki ülkenin yoğun tarım politikasından kaynaklanıyor” dedi. Çin, ağaç dikme politikasına 1990’larda erozyon, iklim değişikliği ve hava kirliliğiyle mücadele dahilinde başlamıştı. Bu ekim politikası sonucunda ülkedeki yeşil alanların %40’ı meydana geldi.

NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’ndeki bilim insanlarından ve araştırmanın müşterek yazarlarından olan Rama Nemani “Millet bir problemin farkına vardığında, onu düzeltme eğiliminde oluyorlar. 1970 ve 1980’lerde, Hindistan ve Çin’de bitki örtüsü yok oluyordu. 90’larda irk bunu gördü ve bugün bir takım şeyler değişti” dedi.

NASA, “Tahıl, sebze, meyve ve daha birçok şeyin üretimi 2000 yılından bu yana %35 ile %40 arasında arttı” ifadelerini kullandı.

Ormanlar ve bitki örtüsü havada yer alan karbon dioksiti emerek Dünya’nın karbon döngüsünde büyükçe bir rol oynuyor. Özellikle, ot gibi yaşama ve ağaçlar insan kaynaklı karbon emisyonunun %25’ini absorbe edebiliyor.

Geçtiğimiz 100 yılda ortaya çıkan karbon dioksit miktarının, dünyanın son 15 milyon yılının en yüksek miktarına ulaştığını düşündüğümüzde, ağaçlandırmanın ve ormanların dünyadaki yaşamın geleceği için ne kadar kayda değer olduğunu kavramak daha basit olacaktır.

Kaynak : https://mashable.com/article/greening-china-india-nasa/#vCDiHyO1lgqR