Anasayfa / Genel / Dünya’daki Yaşamın Yapı Taşlarının Asteroitlerle Geldiğine Dair Yeni Bulgular Elde Edildi

Dünya’daki Yaşamın Yapı Taşlarının Asteroitlerle Geldiğine Dair Yeni Bulgular Elde Edildi

Japonya ’dan bilim insanları, Dünya ’daki yaşamın başlangıcıyla ilgili önemli bir egzersiz gerçekleştirdiler. Yapılan çalışmada Dünya ’daki yaşamın başlangıcıyla ilgili iki ihtimalden biri olan asteroit çarpması ihtimali baskı kazanmış oldu. 

Dünya ’da hayat oluşmasını karşılayan yapı taşlarının kökenini açıklama yapmak için bilim insanlarının iki teorisi bulunuyor. Bilim insanlarına göre temel yapı taşları, ya Dünya ’nın dışından asteroitlerle geldiler veya ilk elden Dünya ’da oluştular. 

dünya yaşam göktaşı

Japonya ’dan bilim insanları, esas yapı taşlarının asteroitlerle Dünya ’ya gelmiş olabileceği teorisini sınamak için yeni bir alıştırma gerçekleştirdiler. Yapılan çalışmada, bir göktaşı okyanusa düştüğünde meydana gelebilecek olaylar simüle edildi. 

Bilim insanları, simülasyonu oluşturmak için laboratuvarda bir tabanca kullandılar. Bu tabancayla karbondioksit, azot, su ve metal türleri yer alan bir malzeme, yüksek şipşak suya gönderildi. Oluşturulan simülasyonda glisin ve alanin gibi amino asitlerin oluştuğu tespit edildi. Bilim insanları, bu amino asitlerin yaşamı meydana getiren biyoloji ile ilgili reaksiyon türlerini katalize eden esas bileşenler olduğunu açıkladılar. 

dünya yaşam göktaşı

Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları, Kızıl Gezegen Mars ’ın atmosferinin de okyanusları olduğu zamanlarda karbondioksit ve azottan oluşuyor olabileceğini düşünüyorlar. böylece Dünya ’da yaşamın başlamasına teşvikçi göktaşlarının, Mars ’ta da benzer süreçlerin yaşanmasına niçin olabileceğini düşünüyorlar.

Hakkında admin

Check Also

PlayStation 5'in Akılalmaz Yükleme Hızı Ortaya Çıktı [Video]

PlayStation 5’in Akılalmaz Yükleme Hızı Ortaya Çıktı [Video]

Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5‘i 12 Kasım tarihinde piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şirketin yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir