Anasayfa / Genel / Dünyada İlk Kere Yeni Doğan Bir Bebeğe Kenevir Temelli Olarak Tedavi Uygulandı

Dünyada İlk Kere Yeni Doğan Bir Bebeğe Kenevir Temelli Olarak Tedavi Uygulandı

İngiltere ’de mart ayında doğan bir bebeğe uygulanan tedavi, dünyada bir ilk olmayı olarak kayıtlara geçti. 11 Mart ’ta ivedi sezaryen yöntemiyle doğan Oscar Parodi ’de ortaya çıkan beyin hasarını eksilmek için dünyada bir ilk olarak kenevirden türetilmiş bir ilaç uygulandı. 

Oscar Parodi, 11 Mart ’ta Nortfolk ve Norwich Üniversitesi Hastanesi ’nde doğdu. Doktorlar, bebeğin beklenmedik şekilde kötü bir durumda doğduğunu açıkladı. Saptama edilen sorunlar nedeniyle Oscar, soğutma tedavisi uygulanması için yenidoğan yoğun bakım ünitesine alındı.

kenevir ilaç

Oscar ’ın doğumuyla ilgili açıklama yapan annesi Chelsea Parodi, doğumun peşinde görevlilerin kenevirden türetilmiş ilaçla çare için yanında geldiklerini söyledi. Chelsea Parodi, afiyet eğitimi alan kardeşine ve annesine danıştıktan sonra tedaviyi kabul ettiğini belirtti. 

Annesinin kabul etmesi üstünde 9 gündür hastanede olan Oscar ’a kenevirden türetilmiş bir hap uygulandı. Chelsea Parodi, hemen şimdi test sürecinde olan ilacın uygulandığı tedavinin peşinde bebeğin epeyce iyi olduğunu açıkladı. 

kenevir ilaç

İsmi açıklanmayan, kenevirden türetilmiş hap neonatal hipoksik iskemik ensefalopati(HIE) durumu olan bebeklerdeki beyin hasarını azaltması için geliştirildi. İlaç derhal İngiltere ’de dahil elde etmek üzere Avrupa ’nın birçok uygun deneme ediliyor. Oscar Parodi, ilacı tedavide kullanıldığı birincil bebek oldu. 

Oscar Parodi ’nin tedavi gördüğü hastanede görevli olan Profesör Paul Clarke, tedavinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde coşku yarattığını söyledi. Profesör Clarke, tedavinin kenevirden elde edilen bir ilacın birincil defa bebeklerde damar yoluyla kullanılması olduğunu söyledi. Clarke, ilacın hastalık nedeniyle ortaya meydana çıkan nöbetlerin önlenmesini temin etmek ve yenidoğan bebeklerin beyinlerinin korunması konusunda iyi olacağını umduklarını da sözlerine ekledi. 

kenevir ilaç

İlacın bebeklere damar yoluyla uygulandığı ve testlere katılan birincil bebeklere adi dozun yüzde 30 ’unu verildiği açıklandı. İlacın testler Avrupa ’nın öbür noktalarında aralıksız testleri yaklaşık bir yıl baştan başa devam edecek. 

Hakkında admin

Check Also

Dünyanın İlk Elektronik Kağıt Tabanlı Esnek ve Renkli Ekranı Geliştirildi

Dünyanın İlk Elektronik Kağıt Tabanlı Esnek ve Renkli Ekranı Geliştirildi

E Ink, 2016 yılının mayıs ayında yeni bir teknolojisini tanıtmıştı. Şirketin elektrikli mürekkep dünyasında çığır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir