Anasayfa / Genel / Dünya Yarı Gezegenleri Bulmanın Sanıldığından Basit Olduğunu Belirten Araştırma

Dünya Yarı Gezegenleri Bulmanın Sanıldığından Basit Olduğunu Belirten Araştırma

Dünya dışındaki gezegenleri bulmak için çabalayan gök bilimcilerin bulmaktan hoşlandıkları şeyler listesi hayli uzundur; oysa hiç belirsizlik yok ki bunlar aralarında en ilk olarak gelenlerden biri de Dünya sözde gezegenleri bulmaktır. Henüz uzakta gezegenlerin yüzeylerine bakarak oralarda yaşam olup olmadığını belirleyecek teknolojiye sahip olmasak da uzaktan bakarak o gezegenin nelerden oluştuğunu ve hatta atmosferinin özelliklerini varsayım edebiliriz.

The Astrophysical Journal’da yayınlanan yeni bir araştırmaya kadar, Dünya benzeri gezegenleri bulmak için çırpınıp duruyor olsak da bu gezegenler daha önce varsayım edilenden fazla daha yaygın olabilir. Araştırmada kullanılan verilere tarafından, Samanyolu’nda yer alan Güneş yarı yıldızlar muhtemelen daha önce düşünüldüğünden fazla daha fazla. Eğer gerçek buysa, Dünya güya gezegenler için iyi bir haberle aleyhinde karşıyayız demektir.

Araç Gereç tutsa bile yörünge elverişsiz olabilir

Samanyolu

Güneş gibi yıldızlar kendi etraflarında bir sistem oluşturduklarında, Dünya yarı gezegenler akışkan magmanın yatağı olarak hayatlarına başlarlar. Bilim insanlarının belirttiğine göre bu magma okyanusu gezegenleri Güneş yarı yıldızların yakınlarında tespit etmek daha basit oluyor. Bu müşteri gezegenler böylece çok sıcaklık yayıyorlar ancak, bilim insanları yeni nesil kızıl ötesi teleskopları kullanarak onlardan gelen parlamayı gözlemleyebiliyorlar.

Bu ‘genç Dünyalar’ kendi enerjilerinin manâlı bir kısmını ısı formunda yaydıkları için bunların oturtmak daha basit oluyor. Muhakkak bu, bir şeyleri ‘kolay’ kılmıyor, sadece ‘biraz daha basit’ kılıyor. Bu konumlar, yaşı 100 milyon yıldan daha eksik olan genç yıldız gruplarında bulunuyor ve bunlara ‘genç hareket eden gruplar’ adı veriliyor. Bu gruplar tipik olarak sadece birkaç on yıldız içeriyorlar ve daha öncesinde her gruptaki bütün yıldızları bulup bulmadığımıza karar veremiyorduk çünkü bunlar Samanyolu galaksisinin arka planında kalıyorlardı.

Dünya

İyi haber, nihayetinde Dünya benzeri bir gezegen haline gelecek değişken kayalardan oluşan sıcak gök cisimlerini bulmak daha basit olacak. Kötü haberse, Dünya güya gezegenlerin olgunlaşması ve soğuması milyonlarca sene sürüyor. Dahası, dürüst malzemelere sahip bir gezegenin yaşamı sürekli hale getirebilecek bir yörüngesel bölgede olabileceğinin garantisi bulunmuyor

Hakkında admin

Check Also

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

Microsoft PowerPoint, ilgi çekici sunumlar hazırlamak için güzel bir sunum hazırlama programı olmasına rağmen pek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir