Anasayfa / Genel / Dünya ’ya Çarpacak Bir Asteroidi Durdurmak İçin Yeni Bir Yöntem Ortaya Atıldı

Dünya ’ya Çarpacak Bir Asteroidi Durdurmak İçin Yeni Bir Yöntem Ortaya Atıldı

Uzay ve uzayın sırlarının senelerdir gizemini koruduğunu ve bilim insanlarının öyle fazla çalışmasına konu olduğunu hepimiz biliyoruz. Gezegenler ve Güneş sisteminde yer alan asteroidler de bu çalışmalarda sık sık ele alınan konulardan. Yeni bir araştırma da şu sıralar her kesimden insanın takip ettiği, Dünya ’ya çarpacak asteroidleri konu ediniyor ve Dünya ’yı bu çarpışmadan korumanın en uygun yolunun söz konusu asteroidi diğer bir asteroid ile etkisiz hâle getirmek olduğunu söylüyor.

Central Florida Üniversitesi ’nden Flaviane Venditti kadar The European Journal Special Topics’te yayınlanan makalenin, asteroidlerin yük merkezini değiştirmek için bir ip kullanarak yönünü değiştirmeyi önerdiği ortaya çıkmış durumda. Bu çalışmayı gerçekleştiren bilim insanlarının geliştirdiği bilgisayar simülasyonlarının test deneyleri için Asteroid Bennu ’yu kullandığını da eklemeden geçmeyelim. Bundan Böyle tanındığı üzere Bennu, adeta 490 m çapında ve potansiyel olarak güvenli olmayan bir asteroid olarak biliniyor.

Bennu, incelenmesi kayda değer bir gök cismi:

bennu asteroid

Araştırmacılar, çalışmada incelenmesi için seçilen Asteroid Bennu ’nun her 6 senede bir Dünya ’ya epeyce yakın bir mesafeden geçtiği ve yüksek etki derecelerinden bir tanesi sahip bir gök cismi olduğu için seçildiğini söylüyor. Bunun yanına Bennu ’nun takriben 4 saatte bir dönen ve yuvarlanmayı kolaylaştıracak düşük bir yörünge eğimine sahip olduğu da biliniyor. Zaten asteroidi Dünya için tehlikeli hâle getiren özellikler de bunlar.

Bilim insanları; simülasyonun, asteroid çarpmalarını rahatlatmak için düşünülen yöntemin devingen olarak uygulanabilir olduğunu gösterdiğini iletiyor ve çalışılan tekniğin mevcut uyarı süresini dikkate alarak sistem için farklı parametreleri değiştirip sapma miktarını ayarladığını aktarıyor. Gezegeni korumak için üzerinde çalışılan bu emrindeki asteroid sistemlerinin dinamiği üstünde yapılan araştırmar hâlihazırda devam ediyor. Araştırmacılardan önümüzdeki günlerde gelecek konuyla ilgili yeni bilgiler merakla bekleniyor.

Hakkında admin

Check Also

'Dışkı Nakli' Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

‘Dışkı Nakli’ Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

Farklı üniversitelerde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, yaşlanmayla ilgili oldukça ilginç bir çalışma yaptılar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir