Anasayfa / Genel / Dünya Sağlık Örgütü, Koronavirüs ile Mücadele Kapsamında Yeni Bir Rehber Yayınladı

Dünya Sağlık Örgütü, Koronavirüs ile Mücadele Kapsamında Yeni Bir Rehber Yayınladı

Bütün dünyayı kasıp kavuran koronavirüs pandemisiyle ilgili gelişmeler tüm hızıyla devam ediyor. Enfekte hasta sayısı 6,1 milyona dek ulaşırken ülkelerin birçoğu normalleşme çabalarına devam ediyor.

Birleşik Milletler bünyesinde çalışmalarına sürekli Dünya Sağlık Örgütü, pandemiyle mücadele özelliğinde bir rehber yayınladı. Rehber, katılımın pozitif olacağı etkinliklerin nasıl olması gerektiği açıklarken topluluk ortamlarda kendimizi nasıl korumalıyız sorusunun da cevabını veriyor.

Dünya Sağlık Örgütü, insanları koronavirüsten korumak için kılavuz yayınladı

dünyasağlıörgütü

Son günlerde, enfekte olan ve ölüm eden hasta sayısı düşen ülkeler normalleşme sürecine girmek istiyor. Ekonomi ve eğitimi resmen durduran karantina ve sokağa çıkma yasakları, vatandaşlar için artık bir cefa haline gelmiş durumda. Evlerinde süre geçiren halk, dışarı çıkmak ve jurnal yaşantılarına sürdürmek istiyorlar.

Normalleşme süreci ve ülkenin bir takım yasakları kaldırması ile birlikte, vatandaşların bu istekleri karşılanacak gibi gözüküyor. Haliyle aylardır evinde olan vatandaşların haricen çıkmasıyla, topluluk ortamlar oluşacak ve çok kişinin katıldığı etkinlikler artacak.

Dünya Afiyet Örgütü, yaşanılacak bu facia için tedbir almak istedi ve olacakları engellemek için kamuoyuyla bir rehber paylaştı. Rehberde, “COVID-19 bağlamında bu tür faaliyetler virüsün yayılmasını hızlandırabilir. Bu cins etkinliklerin siyasi, kültürel, sosyal ve ekonomik faydaları olabileceği için yetkililerin bazı önlemler alması gerekiyor. Bunlar aralarında girişlerde oluşacak kuyruklarda mesafeye yük verilmesi, ulaşım aracı sayısının artırılması, mesafeli oturma düzeni yer alıyor” ifadesi yer aldı.

Etkinliklerin açık havada gerçekleşmesini vurgulayan kılavuz, gerçekleştirileceği alanın da tekrar düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. Yapılabiliyorsa sanal ortamda düzenlenmesi gerektiğini de ekledi. Etkinlikler boyunca sosyal mesafeye uyarı edilmesini isteyen Dünya Sağlık Örgütü, öksürürken ağzın kapatılması ve ellerin de sık sık yıkanması gerektiğini vurguladı.

Hakkında admin

Check Also

'Dışkı Nakli' Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

‘Dışkı Nakli’ Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

Farklı üniversitelerde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, yaşlanmayla ilgili oldukça ilginç bir çalışma yaptılar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir