Anasayfa / Genel / Dünya Sağlık Durumu Örgütü, Maskeler Hakkındaki Fikrini Değiştirdi

Dünya Sağlık Durumu Örgütü, Maskeler Hakkındaki Fikrini Değiştirdi

Çin Halk Müziği Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıktıktan daha sonra tüm dünyaya yayılan ve şu asıl dek 394.984 kişinin ölümüne neden olan yeni ölümcül koronavirüs salgını (COVID-19) ile mücadelenin nasıl olması gerektiğine ilişkin bilimsel çalışmalar sürerken, küresel sağlık durumu otoritesi Dünya Afiyet Örgütü (DSÖ) salgınla ilgili kılavuzunu güncelledi.

Ülkelerin afiyet yetkilileri yurttaşlarını maske takmaya çağırmasına karşın, DSÖ salgının başından bu yandan güvenilir bilimsel kanıtlar olmadığı gerekçesiyle kamusal alanlarda insanları maske takmaya seslenmek konusunda ikircikli davranıyor, hatta kılavuzlarında maske takmanın iletişimi alıkoymak ve rahatsızlık yaratmak gibi olumsuz yönlerini sıralıyordu.

Dünya Sağlık Durumu Örgütü nihayet fikrini değiştirdi

Maske

DSÖ’nün değiştirdiği salgından korunma kılavuzunda, bundan böyle virüsün yayıldığı bölgelerdeki kamusal alanlarda, örneğin toplu taşıma ve mağazalarda, sosyal mesafe uygulanamadığı durumlarda bez maske takılması tavsiye ediliyor. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, 60 yaş üzerinin ve başka hastalıkları bulunan kişilerin de sosyal mesafe kurallarının uygulanmadığı yerlerde maske takmalarını öğüt etti.

DSÖ daha önce sadece sıhhat çalışanlarının, COVID-19 hastalarının ve onların bakıcılarının maske takmasını tavsiye ediyor ve küresel çaptaki maske kıtlığına dikkat çekiyordu. DSÖ tarafından fonlanan ve sonuçları bu hafta içi açıklanan bir araştırmaya göre, afiyet çalışanları için solunum maskelerinin, tıpatıp N95 maskeler gibi cerrahi maskelere oranla fazla daha yüksek koruma sağladığı ortaya çıktı. Bunun yanı sıra yüz siperliği ve büyük gözlüğün de ilave koruma sağlayabileceği kaydedildi.

Maske

bununla birlikte DSÖ sıhhat çalışanlarına yönelik önceki tavsiyelerini değiştirmedi. DSÖ, solunum maskelerinin yalnızca sağlık çalışanlarının virüs taşıyan aerosollerle (5 mikrondan ufak damlacıklar) bağlantı etmesi durumunda kullanılabileceğini söylüyor. Bu koşullar haricinde, koronavirüsün bulaşma şeklinin daha büyük damlacıklar ve temas olduğu vurgulanıyor. öte yandan DSÖ, maskenin tek başına koruma sağlamayacağını, el yıkama, sosyal uzaklık ve diğer korunma önlemlerinin de uygulanması gerektiğini belirtiyor.

Hakkında admin

Check Also

Amazon'un Bulut Tabanlı Oyun Sistemi Luna Erken Erişime Açıldı

Amazon’un Bulut Tabanlı Oyun Sistemi Luna Erken Erişime Açıldı

Amazon, geçtiğimiz haftalarda bulut oyun hizmeti Luna’yı duyurmuştu. Şirketin bulut oyun sistemi, Google Stadia, Xbox …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir