Anasayfa / Genel / Dünya Afiyet Örgütü’nden Salgının Düşüşe Geçtiği Bölgeler İçin 2. Dalga Uyarısı

Dünya Afiyet Örgütü’nden Salgının Düşüşe Geçtiği Bölgeler İçin 2. Dalga Uyarısı

Koronavirüs salgınının her ne değin bazı bölgelerde etkisi azalmış olsa da gerçi ikinci dalga uyarıları yetkili kurumlar kadar sıklıkla yapılıyor. Bugün Dünya Sağlık Örgütü‘nün yaptığı açıklamalara tarafından salgının düşüşe geçtiği ülkülerde güvenlik önlemleri gevşetilmeye başlanırsa bu ülküler ani bir ikinci koronavirüs dalgasıyla karşılaşabilir.

Dünya, şu lahza itibarıyla hâlâ ilk koronavirüs salgını dalgasıyla mücadelenin ortalarında. Bugün çevrimiçi olarak basın açıklaması gerçekleştiren Dünya Sıhhat Örgütü Sözcüsü Dr. Mike Ryan‘ın söylediklerine kadar salgınının şiddeti bazı bölgelerde azalırken Orta/Güney Amerika, Güney Asya ve Afrika’nın genelinde hâlâ virüs seyrinde bir çoğalma söz konusu. 

İkinci Dalga Beklenenden Çabuk Gelebilir

dünya sağlık örgütü

Salgınların çoğunlukla dalgalar hâlinde geldiğini gösteren Ryan, bu sene sonunda virüsü yoklama altına alan bölgelerin yeni bir salgın dalgasıyla karşılaşabileceğini söyledi. Ayrıca Ryan, ilk koronavirüs dalgası için alınan önlemlerin kaldırılmaya başlanması hâlinde bu gelecek olan yeni dalganın tahmin edilenden daha ivedi gerçekleşebileceğini de belirtti.

Konu hakkında açıklamalarına sürekli Ryan, şu ifadeleri kullandı: “İkinci dalgadan konuştuğumuzda, genel olarak bahsettiğimiz şey birinci dalga sürerken aylar sonradan bir yeni dalganın daha kendini göstermesidir. Bu yaptığımız varsayım, önümüzdeki birkaç ay içinde bazı ülkelerin ‘gerçeği’ olabilir. Keza şu gerçeğin farkında olan olmalıyız ama şu an salgında gerilemeler mevcut olduğu için bu durumun daima böyle devam edeceği konusunda veya hâlihazırda ikinci dalga gelecekse de buna hazırlanmak için aylarımız olduğu konusunda bir varsayımda bulunamayız.” 

Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerine de uyarıda bulunan Mike Ryan, ikinci koronavirüs dalgasına ön çalışmasız yakalanmamaları için hâlihazırda uyguladıkları insanlar sağlığı önlemlerini ve sosyal uzaklık kurallarını benzer şekilde uygulamaya devam etmeleri ve virüsün düşüş hızını sürekli denetim ederek bunun devamlılığından belirlenmiş olmaları gerektiğini söyledi. Birçok Avrupa ülkesinin ve Kuzey Amerika‘nın çoğunlukla önlemlerin gevşettiği bugünlerde umarız ancak ikinci dalga beklenildiğinden ivedi meydana gelmez.

Hakkında admin

Check Also

P.T.'nin PlayStation 5'te Oynanamayacağı Resmen Açıklandı

P.T.’nin PlayStation 5’te Oynanamayacağı Resmen Açıklandı

Sony’nin yeni nesil konsolu PlayStation 5’in geriye dönük uyumlulukla geleceği açıklanmış ve hatta PlayStation 5’te …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir