Anasayfa / Genel / DSÖ, İngiliz İlaç Firmasının Geliştirdiği Koronavirüs Aşısı Hakkında Açıklama Yaptı

DSÖ, İngiliz İlaç Firmasının Geliştirdiği Koronavirüs Aşısı Hakkında Açıklama Yaptı

Dünya genelinde 188 ülkeye yayılan ve 8,8 milyondan pozitif insana bulaşan koronavirüsün etkisini göstermeye devam ettiği bugünlerde farklı kuruluşlar ve devletler, COVID-19 hastalığı için aşı geliştirme çalışmalarına büyük bir hızla devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Çin Tıp Bilimleri Akademisi Tıbbi Biyoloji Enstitüsü‘nden koronavirüs aşısıyla ilgili sevindirici gelişmeler paylaşılmıştı. Çin Tıp Bilimleri Akademisi Tıbbi Biyoloji Enstitüsü, paylaştığı bilgilerde aşının insanlı testler için 2. aşamaya geçtiğini belirtmişti. 

Koronavirüs aşısıyla alakalı bir öteki sevindirici haber de bugün Dünya Sağlık Örgütü‘nden geldi. Dünya Afiyet Örgütü, bugün yaptığı açıklamada İngiltere merkezli hap firması olan AstraZeneca‘nın geliştirmekte olduğu koronavirüs aşısının öteki geliştirilen aşılardan bir adım önde olduğunu ve diğer hap firmalarının da AstraZeneca ile iş birliği yapması gerektiğini belirtti.

AstraZeneca’nın geliştirdiği aşının insanlı deneyleri başladı:

AstraZeneca

Dünya Sıhhat Örgütü’ne tarafından AstraZeneca’nın geliştirmekte olduğu koronavirüs aşısı, bütün dünyadaki araştırmaların başını çekiyor. Dünya Sağlık Durumu Örgütü’nün koronavirüs aşısı araştırmalarında öncü olarak kabul ettiği AstraZeneca, geçtiğimiz günlerde ölçülü bir şekilde insanlı aşı deneylerine başladıklarını duyurmuştu.

Ayrıca Oxford Üniversitesi’nden uzmanlarla birlikte geliştirilen bu aşının satışı konusunda da birçok Avrupa Birliği ülkesiyle de anlaşmalar üretilmiş durumda. Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi Soumya Swaminathan, AstraZeneca’nın geliştirdiği koronavirüs aşısıyla ilgili “Muhtemelen bu aşı, diğerlerinden daha önde” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Bir diğer ilaç firması Moderna‘nın da geliştirdiği aşı hakkında açıklamalarda yer alan Soumya Swaminathan, Moderna’nın aşı çalışmalarının da AstraZeneca’nın çalışmalarına yakın bir seviyede olduğunu belirtti. Moderna’nın üçüncü faz klinik deneylere temmuz ayında geçebileceğini duyuran Soumya Swaminathan, AstraZeneca’nın daha ayrıntılı bir araştırma yürüttüğünü belirtti. Keza Çin ve Hindistan merkezli aşı geliştirme araştırmalarıyla da bağlantı hâlinde olduklarını söyleyen Soumya Swaminathan, koronavirüs aşısı üstünde çalışan bütün firmalara birlik olmaları gerektiği mesajını verdi.

Hakkında admin

Check Also

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

2020 yılı hemen hiçbir şey için iyi geçen bir yıl olmadı. Otomobil üreticileri ise pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir