Anasayfa / Genel / DSÖ, COVID-19 ’un İkinci Dalgasını Ne Zaman Beklediklerini Açıkladı

DSÖ, COVID-19 ’un İkinci Dalgasını Ne Zaman Beklediklerini Açıkladı

Koronavirüs pandemisi, özellikle son haftalarda denetleme altına alınmaya başlamıştı. Vaka sayılarının düşüp iyileşen sayılarının ardındaki kalması virüsün yavaş yavaş ortadan kalktığını gösteriyor. Bu sonuçta ülkemiz dahil o kadar çok ülke normalleşme sürecine girdi. Sürece ilişkin talimatlar yapan Dünya Sağlık Durumu Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Kluge, COVID-19 pandemisinde ikinci dalgayı eylül ayında beklediklerini söyledi. 

İkinci dalga tehdidine karşı bazı açıklamalarda bulunan Kluge, Avrupa ’daki o kadar fazla ülkede pandeminin iyiye dürüst gitmesinin olumlu bir gelişme olduğunu, oysa bu olumlu gelişmelerin ülkeleri rehavete sokmaması gerektiğini belirtti. Kluge, “Avrupalı ülkelere şunu söylemek istiyorum; eğer şart iyiye gidiyorsa, bu kutlama yapma zamanı yok hazırlık yapma zamanıdır. Sonbahara hazırlanmalıyız” dedi. 

COVID-19 ’un eylül ayında mevsimsel griple birlikte bitmiş yayılmaya başlamasını beklediklerini söyleyen Kluge, ülkelerin bu süreçte yeni dalga için hazırlanması gerektiğini belirtti. Kluge, dün yaptığı açıklamada, “COVID-19 enfeksiyonunun her yerde yükselişe geçmesi gibi açık bir tehdit var, eğer durdurulmazsa ikinci dalga olarak geri gelebilir ve çok yok edici olabilir” demişti. 

Türkiye ’de son şart ne?

Koronavirüs pandemisinde maksimum olgu sayısının olduğu 11. ülke konumunda olan Türkiye, şu asıl dek 167.410 COVID-19 vakası tespit etti. Bu vakalardan 131.778 birey iyileşirken 4.630 vatandaşımız ise hayatını kaybetti. Bu grafiğe tarafından ülkemizin pandemiye karşı başarılı bir savaş verdiğini söylememiz olası. Normalleşme sürecine giren Türkiye ’de, hala COVID-19 enfeksiyonuna sahip olan 31.002 insan bulunuyor. Her geçen gün daha eksik insan virüse yakalanırken daha fazla insan iyileştiği için bu sayı düşmeye devam ediyor. 

Ülkemizdeki koronavirüs vakalarının düşüş eğiliminde olması, dikkat etmememiz gerektiği anlamına gelmiyor. Virüsün önümüzdeki aylarda gerçekleşecek yeni mümkün yükselişini göz önünde alarak hazırlıklarımızı evvelden yapmalıyız. 

Hakkında admin

Check Also

Huawei, HarmonyOS'un Aralıkta Akıllı Telefonlara Geleceğini Bir Kez Daha Onayladı

Huawei, HarmonyOS’un Aralıkta Akıllı Telefonlara Geleceğini Bir Kez Daha Onayladı

Çinli haber sitesi MyDrivers’a açıklamalarda bulunan Huawei Tüketici İş Grubu Yazılım Geliştirme Başkanı Wang Chenglu, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir