Anasayfa / Genel / DSÖ Başkanı: Koronavirüs Salgını ‘Yeni ve Tehlikeli ’ Bir Aşamaya Girdi

DSÖ Başkanı: Koronavirüs Salgını ‘Yeni ve Tehlikeli ’ Bir Aşamaya Girdi

2019 yılının sonlarında Çin ’in Wuhan kentinde ortaya meydana çıkan ve kısa sürede bütün dünyayı etkisi altına alan yeni herif koronavirüs salgını, bütün hızıyla yayılmaya devam ediyor. Ülkemizde normalleşme sürecinin başlamasının arkasından uzun süreden daha sonra baştan artışa geçen vaka sayıları, tedbirlerin eksik kaldığını bizlere gösteriyor.

öte yandan Türkiye ’nin yanı sıra küresel koronavirüs tablosunda da vaka sayıları gitgide artarak artmaya devam ediyor. Çin ve Avrupa ’da denetleme altına alınan koronavirüs vakaları, Amerika kıtasında hâlâ ürküten seviyelerde seyrediyor. Gündeme dair açıklamalarda yer alan Dünya Sağlık Durumu Örgütü Başkanı Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünyanın güncel koronavirüs tablosunu değerlendirdi.

‘Virüs hâlâ tez yayılıyor ’

DSÖ Başkanı

Koronavirüs salgınının ‘yeni ve tehlikeli’ bir aşamaya girdiği uyasında bulunan Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, 18 Haziran tarihinin Dünya Afiyet Örgütü ’ne en fazla koronavirüs vakası bildirilen gün olduğunu söyledi. Bu tarihte Dünya Afiyet Örgütü ’ne 150 bin yeni olgu bildirildiğini belirten Ghebreyesus, bu vakaların yarısının Amerika kıtasında görüldüğünü belirtti.

“Virüs ve salgın hâlâ çabucak yayılıyor” diyen DSÖ Başkanı, Orta Doğu ve Güney Asya ülkelerindeki vaka artışlarına da uyarı çekerek ülkeleri, sokağa çıkma kısıtlamalarını kaldırırken aceleci davranmamaları konusunda uyardı.

Türkiye ’nin koronavirüs tablosunda son koşul ne?

19 Haziran koronavirüs tablosu

Afiyet Bakanlığı verilerine kadar Türkiye ’de 19 Haziran 2020 tarihi itibarıyla yapılan 41.316 koronavirüs testinin 1.214 parça başına fazla çıktı. aynı zamanda bugün virüs nedeniyle 23 birey hayatını kaybederken iyileşen sayısında düne göre 112 karakter bir artma yaşandı ve toplamda 1.494 birey daha sağlığına kavuştu.

Genel tabloya baktığımızda toplam test sayısı 2.863.632 ’ye, toplam olgu sayısı 185.245 ’e, toplam vefat sayısı 4.905 ’e ve toplam iyileşen hasta sayısı 157.516 ’ya yükseldi.

Hakkında admin

Check Also

'Kuzey Koreli Hackerlar, COVID-19 Aşısı Geliştiren AstraZeneca'yı Hedef Aldı'

‘Kuzey Koreli Hackerlar, COVID-19 Aşısı Geliştiren AstraZeneca’yı Hedef Aldı’

Zaman zaman yetkili kurum ve kuruluşlara düzenledikleri saldırılarla gündem olan Kuzey Koreli hackerler, yeni bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir