Anasayfa / Genel / DSÖ Başkanı: Gelecek Hafta Vaka Sayısı 10 Milyonu Aşacak

DSÖ Başkanı: Gelecek Hafta Vaka Sayısı 10 Milyonu Aşacak

Çin ’de ortaya meydana çıkan, 188 ülkeye yayılan ve COVID-19 hastalığına sebep olan koronavirüs, dünya genelinde 9,2 milyon kişiye bulaşırken 478 bin kişinin de hayatını kaybetmesine niçin oldu.

Sene başında yayılmaya başlayan ve hâlâ bütün anlamıyla durdurulamayan koronavirüs salgını, gitgide artarak daha pozitif kişiyi etkiliyor. Dünya Afiyet Örgütü tarafından yapılan açıklamaya kadar önümüzdeki hafta dünya genelindeki vaka sayısında 10 milyon barajı aşılacak.

Olgu sayısının 10 milyonu geçmesi bekleniyor:

koronavirüs harita

Dünya Sağlık Durumu Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelindeki koronavirüs vakasının önümüzdeki hafta 10 milyonu geçmesini beklediklerini açıklama etti. Ghebreyesus, şu lahza dünyadaki çoğu hastanede solunum cihazı sıkıntısı çekildiğini açıklama etti.

Ghebreyesus, keza Suudi Arabistan kadar alınan Hac yasağını da desteklediğini söyledi. Suudi Arabistan, şu lahza 167 binden artı koronavirüs vaka sayısıyla dünya genelinde 16. sırada bulunuyor. John Hopkins Üniversitesi kadar oluşturulan haritaya göre ülkedeki hayatını kaybeden birey sayısı da 1.387.

koronavirüs

Dünya Sıhhat Örgütü Acele Durum Programı Başkanı Dr. Mike Ryan, Güney ve Orta Amerika ’da vaka sayılarının demin pik noktasına ulaşmadığını belirtti. Ryan, bu bölgedeki vefat ve olgu sayılarının önümüzdeki günlerde çoğalma gösterebileceğini ifade etti.

Güney Amerika ’da toplam vaka sayısı 1,8 milyonu, hayatını kaybeden birey sayısı da 74 bini aşmış durumda. Orta Amerika ülkelerindeyse olgu sayısı 65 bini, ölüm sayısıysa 1.800 ’ü aştı.

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir