Anasayfa / Genel / Dropbox, Güvenlik Odaklı Yeni Özelliklerini Resmen Duyurdu

Dropbox, Güvenlik Odaklı Yeni Özelliklerini Resmen Duyurdu

Dropbox, bugün bir dizi yeni özelliğini kullanıcılara sunmaya başladı. Kullanıcılara sunulan yeni özelliklerin çoğunluğu emniyet odaklı oldu. Bu özelliklerse şöyle; parola yöneticisi, doğum belgesi gibi dokümanların saklanabileceği kasa (Vault) ve bilgisayarınızı Dropbox hesabınıza yedekleyebileceğiniz yeni bir yöntem.

Dropbox Password olarak adlandırılan şifre yöneticisi, gerçekten adından da anlaşılabileceği gibi bütün şifrelerinizi tek bir yerde toplamınızı sağlıyor. Dropbox, bu özelliği kullanıcılarına sunabilmek için geçtiğimiz sene parola yöneticisi Valt ’u bünyesine katmıştı.

Parola yönetimi ve emniyet odaklı özellikler:

dropbox passwords

Şirketin şifre yönetimi özelliğini kullanıcılarına sunmasının sebeplerinden bir parça başına, parola yönetiminin Dropbox kullanımının esas sebeplerinden bir tanesi olması. Dropbox Mahsul Yöneticisi Timothy Young, insanların Dropbox ’ı sadece şifreleri depolamak veya idare etmek için kullanmadığını, keza hâlihazırdaki şifre yöneticilerini Dropbox ile senkronize ettiklerini söyledi.

Şirketin emniyet odaklı olarak getirdiği bir diğer özellik de Dropbox Vault. Bu nitelik, hassas dokümanlarınızı Dropbox hesabınızda güvenli bir şekilde saklayabilmeniz için geliştirildi. Buradaki kasanızı altı haneli bir PIN ile şifreliyorsunuz. Dropbox da bu dosyaları; yüklendiğinde, indirildiğinde ve Dropbox sunucularında bulunduğu süre her tarafında şifreliyor. Şirketten yapılan açıklamaya tarafından ivedi bir durumda Dropbox Vault ’a erişimi paylaşsanız bile tüm Dropbox hesabınıza erişilemeyecek.

dropbox vault

Dropbox, ayrıca Mac ya da PC ’nizdeki dosyaları otomatik olarak Dropbox ’a yedekleyen yeni servisini de tanıttı. Young ’a kadar hangi dosyaların Dropbox ’a yedekleneceği de seçilebilecek. Dropbox Password ve Vault, bütün Dropbox Plus mobil kullanıcıları için beta olarak kullanıma sunuldu. Şirket, bilgisayar yedekleme özelliğinin de Dropbox Basic, Professional ve Plus kullanıcıları için bugün kullanıma sunulacağını açıkladı.

Diğer özellikler:

dropbox esignature

Bütün bunlara ilave olarak Dropbox, HelloSign e-imza özelliği üstünde çalışıyor. Kullanıcılar, bu özellik doğru Dropbox ’tan hiç çıkmadan belge gönderebilecek, alabilecek ve imzalayabilecekler. Şirket, bu özelliğin üstünde de geçtiğimiz yıl HelloSign ’ı satın alması sonrası çalışmaya başladı. Dropbox, bu özelliğin önümüzdeki hafta kapalı betaya geçeceğini ve önümüzdeki ay tüm kullanıcılara sunulacağını açıkladı.

Dropbox ’ın yayınladığı bir öteki nitelik de Dropbox App Center. Bu özellik bir uçtan bir uca Dropbox ile çalışan üçüncü parti uygulamaları kolaylıkla bulabileceksiniz. Bu bilgilere daha önce de ulaşılabiliyordu ama hesap ayarları içerisinden uğraşmak gerekiyordu. Bu özelliğin betası, bugün bir takım kullanıcılar için açıldı; tüm kullanıcılaraysa bu yıl içerisinde açılacak.

dropbox app center

Şirketin kullanıcılarına sunacağı bir diğer nitelik de Dropbox Family olacak. Aile ödeme planı özelliği baştan sona tek bir ödeme planı altında 6 kişi yer alabiliyor. Bu nitelik, önümüzdeki haftalarda Dropbox Plus kullanıcılarına; bu yıl içerisinde de bütün kullanıcılara sunulacak.

Hakkında admin

Check Also

ABD'dekine Benzer Bir Monolit, Bu Sefer Romanya'da Ortaya Çıktı

ABD’dekine Benzer Bir Monolit, Bu Sefer Romanya’da Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz hafta sizlere aktardığımız biz haberimizde, ABD’nin Utah eyaletindeki çorak bir arazide monolit bulunduğundan bahsetmiştik. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir