Anasayfa / Genel / Donkervoort, Kalkış Performansıyla Kendine Hayran Bırakan D8 GTO JD70’i Satışa Sundu

Donkervoort, Kalkış Performansıyla Kendine Hayran Bırakan D8 GTO JD70’i Satışa Sundu

Hollandalı araba üreticisi Donkervoort, 1970 ’lerin sonlarından bu yanlamasına süper hafif araçlar geliştiriyor. Şirketin geliştirdiği araçlar, zinde motorları ve hafif yapılarıyla kazandığı yüksek kalkış değeri nedeniyle araba rekabetinde manâlı bir yer tutuyor. 

Donkervoort ’un D8 serisi, 1992 ’den beri üretiliyor. Otomobil, 2004 yılında Nurburgring Nordschliefe’de 15 saniyelik tur rekorunu 14 saniye ile kırmasının peşinde dünyanın en çabuk cadde otomobili unvanını kazanmıştı. 

D8 GTO JD70 ’in hafif yapısı, motorunu bir canavara dönüştürüyor

Donkervoort D8 GTO JD70

D8 serisinin satışa çıkarılan yeni üyesi JD70 de serinin öteki üyeleri gibi sürat ve hafiflik konusunda büyük avantajlar sağlayan bir tasarımla karşımıza çıktı. JD70, gücünü 2.5 litrelik beş silindirli 415 at gücündeki Audi motordan alıyor. Bir SUV ’u düşündüğümüzde bu şiddet çok şaşırtıcı görünmüyor. Oysa bu zorlama 680 kg ağırlığındaki bir aracı, süper araç haline getirir.

D8 GTO JD70, 415 at gücünde motoru ve 680 kg ağırlığındaki gövdesi doğru 2.7 saniyede 100 km/s hıza, 7.7 saniyede 200 km/s hıza ulaşabiliyor. JD70 ’in en fazla hızının ise 280 km/s olduğu açıklandı. 

Donkervoort D8 GTO JD70

JD70 ’in en yüksek hızı natürel ancak tek başına bir şey açıklama etmiyor. JD70 ’in 2g yanal hızını, diğer otomobillerin yanal hızıyla karşılaştırdığımızda önemli bir hızlanma miktarı karşımıza çıkıyor. Yanal süratlenme açısından dünyanın en iyisi sanılan Porsche 911 GT3 RS ’nin yanal hızlanmasının 1.24g (12 m/s²) olduğu düşünülünce JD70 ’in yanal hızı oldukça yüksek bir bedel olarak karşımıza çıkıyor.

Yarış araçlarını dahil ederek konuşmadığımız için Formula 1 araçlarının 6.5g yanal hızlanmasını bu kapsama dahil etmiyoruz. Formula 1 araçları zeka bu yanal hızlanmayla başa çıkabilmek için tasarımlarda değişikliklere gitmek durumunda kalıyor. 

Donkervoort D8 GTO JD70

Günlük hayatta kullanılacak otomobiller açısından baktığımızda JD70 ’in yanal hızlanması oldukça barbar görünüyor. Donkervoort, JD70 ’nin gelişmiş tasarımıyla yanal algılama seviyesini yüksek seviyelere çıkarıyor.

Donkervoort, yüksek hızlarda kabul edilmez bir sürtünmeye neden olacağını söylediği için bir arkadaki kanat kullanmıyor. Oysa buna rağmen aracın arka kısmının buhran kuvveti aracın tasarımında göz önünde bulundurulmuş. 

JD70 ’in mühendislik ekibi aracın egzozunu bağlı tarafa kaydırarak aracın arkadaki tarafında bir miktar yer kazandı ve bu alan daha fazla bastırma kuvveti için kullandı. Aracın ön tekerlerinin arka tarafında da ekstra 50kg bastırma kuvveti karşılayan karbon havalandırma yarıkları kullanıldı. JD70 ’de buhran kuvvetini artırmak için karbon ve alüminyumun yanında çelik de kullanıldı. 

Donkervoort JD70 fiyatı

Donkervoort D8 GTO JD70

Donkervoort, hafif gövdesi ve rakipleriyle karşılaştırılmaz bir hızlanmaya sahip olan JD70 ’i dudak uçuklatacak bir fiyatla piyasaya sundu. JD70, 223 bin dolar fiyat (yaklaşık 1 milyon 528 bin TL) fiyatla satışa sunuldu. 

JD70 ’in fiyatı epeyce yüksek görünüyor. Ama rakibi olan Porsche 911 GT3 gibi araçlarla karşılaştırıldığında JD70 ’in fiyatı azıcık daha makul görünüyor. Tasarım ve hızlanma açısından da değerlendirildiğin JD70 fiyatının karşılığını kullanıcılarına sunacaktır.

Hakkında admin

Check Also

Redmi Note 10 4G, 3C Sertifikası Aldı

Redmi Note 10 4G, 3C Sertifikası Aldı

Geçtiğimiz ay ‘M2010J19SC’ model numaralı 4G destekli bir Xiaomi akıllı telefon, Çin’in MIIT veri tabanında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir