Anasayfa / Genel / Donald Trump, ABD ’nin DSÖ ’yle Olan İlişkisini Sonlandırdığını Açıkladı

Donald Trump, ABD ’nin DSÖ ’yle Olan İlişkisini Sonlandırdığını Açıkladı

Geçtiğimiz günlerde DSÖ ’ye sağladıkları fonu durduracaklarını duyuran ABD Başkanı Donald Trump, bugün yaptığı açıklamayla DSÖ ile ilişkilerini sonlandırdıklarını söyledi. DSÖ ’nün COVID-19 pandemisinde dünyayı hatalı yönlendirdiğini ve Çin ’e hizmet ettiğini söyleyen Trump, açıklamalarının devamında Çin ’e de değindi. 

Çin ’in “Wuhan virüsünün” tüm dünyaya yayılmasına izin verdiğini söyleyen Trump, “Çin, Wuhan virüsünün dünyaya yayılmasına müsade verdi, DSÖ’nün de dünyayı yanlış yönlendirmesini sağladı. Bu sebeple ABD’nin DSÖ ile olan ilişkisini bitirmeye karar verdik. ABD, DSÖ’ye ayırdığı fonu başka yerlerde kullanacak” dedi.

ABD, bu açıklamasıyla DSÖ ’ye ödediği 450 milyon dolarlık fonu da durdurmuş oldu. Trump ’ın yaptığı bu açıklamalara az önce yanıt vermeyen DSÖ ’nün ise en büyük fon destekçisini kaybetmesinin ardından nasıl bir konuşma sergileyeceği bilinmiyor. DSÖ ’nün, Çin ’den yalnızca 40 milyon dolar kadar fon aldığı biliniyor. 

Çin, DSÖ ’ye zorlama uyguladı

Trump, alınan karara ilişkin yaptığı açıklamaların devamında; “Çin ’in DSÖ üstünde bir hakimiyeti var. ABD, DSÖ ’ye yılda yaklaşık olarak 450 milyon dolar fon sağlarken, Çin ise sadece 40 milyon dolar ödüyor. DSÖ ’den sağlam reformlar yapmasını istedik, oysa onlar harekete geçmeyi reddetti. DSÖ, epeyce manâlı olan reformları yapmadığı için biz de bugün DSÖ ile ilişkimizi sonlandırıyoruz. Bu örgüte sağlanan fonları, yargı eden ivedi küresel afiyet durumlarına aktaracağız.” dedi. 

ABD ’de neler yaşanıyor?

ABD, son dönemde iyiden iyiye karışmaya başladı. Bir polisin siyahî bir vatandaşı öldürmesi sonucu eylemlerle boğuşan ABD hükümeti, koronavirüs vakalarında da lider konumda. Şu esas değin 1.743.235 kişiye bulaşan virüs, toplamda 102.686 ABD vatandaşının ölümüne neden oldu.

Hakkında admin

Check Also

İBB, 28 ve 29 Ekim’de İstanbul’daki Ücretsiz Wi-Fi Hizmetinde Kotalarını Kaldıracak

İBB, 28 ve 29 Ekim’de İstanbul’daki Ücretsiz Wi-Fi Hizmetinde Kotalarını Kaldıracak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Türkiye Cumhuriyet’nin 97. kuruluş yıldönümü kutlamaları için 28 Ekim Çarşamba ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir