Anasayfa / Genel / Discord Nedir, Nasıl Kullanılır?

Discord Nedir, Nasıl Kullanılır?

Çevrimiçi oyunlar oynuyorsanız ve bu oyunda arkadaşlarınız ile irtibat kurmanız gerekiyorsa bunun için internette dağıtılmış programlar bulunuyor. Bu cins programlar çoğunlukla oyun içi konuşmadan daha iyi bir iletişim sunduğu için tercih ediliyor. Bu programlardan biri de bu yazımızda bahsedeceğimiz Discord.

Bu yazımızda sizlere Discord nedir, nasıl kullanılır sorularının cevabını vereceğiz. Bunun yanı sıra Discord ile yapabileceklerinizi anlatacak ve platformda kullanabileceğiniz birkaç nasihat vereceğiz.

Discord nedir?

Discord nedir

Discord, basitçe bahsetmek gerekirse bir sohbet programıdır. Aynı Skype veya TeamSpeak gibi ayrı insanlarla internet üzerinden sesli ve yazılmış bir şekilde iletişim kurabilmenizi sağlar. Genellikle çevrimiçi bilgisayar oyunları oynayan kişiler tarafından tercih edilen Discord sesli ve yazılı iletişimin yanında video aramalarını da destekler ve naklen yayın açabilmenize olanak verir. Yani sesli olarak konuştuğunuz kişilere yayın yapabilirsiniz.

Discord nasıl kullanılır?

Adım #1: Discord ’u indirin. (Android, iPhone ve iPad, Windows, MacOS) Adım #2: Programı kurun ve zorunlu ayarlamaları yapın (Mikrofon / kulaklık ayarları vs.) Adım #3: Bir sunucu bulun veya kendi sunucunuzu oluşturun. Adım #4: Arkadaşlarınızı gösteri edin.

Discord ’un asıl egzersiz prensibi sunucular üzerine kurulu. Yani eğer arkadaşlarınızla veya bir toplulukla haberleşmek istiyorsanız, bunun için bir spiker kurulması gerekiyor. Bu sunucuyu isterseniz bedava olarak kendiniz kurabilirsiniz, isterseniz sabit bir sunucuya katılabilirsiniz. Discord spiker kurmak için herhangi bir aidat talep etmiyor.

Bu sunucular isteğe göre özel ve herkese açık olabiliyor. Herkese açık sunuculara girmek için tek bir tık yetiyor. Özel olan odalar içinse Discord kadar isteğe bağlı olarak tek seferlik veya kesintisiz bir davetiye kodu oluşturuluyor. Bu tür odalara girmek için bu davetiye kodunu bilmek zorundasınız. Aynı şekilde bir arkadaşınızın sunucuya katılması için bu davetiye kodunu ona atmalısınız.

Discord nasıl kullanılır

Kurduğunuz sunucuda sesli ve yazılmış iletişim için öbür odalar kurabilirsiniz. Bu odalar için de herhangi bir hudut bulunmuyor. Eğer ekibinizle CS:GO, LoL, Rainbow Six: Siege gibi bambaşka oyunlar oynuyorsanız ve kalabalık bir sunucunuz varsa, bir keşmekeş oluşmaması amacıyla her oyun için ayrı odalar oluşturabilirsiniz.

Discord ’u öteki platformlardan ayıran ne?

Discord

Kullanıcı dostu, basit kullanılabilir arayüz. Performans düşüklüğü yaşatmıyor. Kullanıcılara rol ve yetki atanabiliyor. Benzer alaka alanına sahip kişiler kolayca karşılıklı bir sunucuda buluşabiliyor.

Discord, sahiden internet üzerinde bulunabilecek ücretsiz sesli irtibat programlarından sadece bir her birine. Fakat bu platformu diğerlerinden ayıran çok daha iyi özellikler var. Bunlardan biri de genelde daha yaygın olarak kullanılan Skype ve Slack gibi uygulamaların iyi özelliklerini bir araya getirmesi. Bunun yanı sıra Discord, kullanıcı dostu ve kolay kullanılabilir bir arayüze sahip.

Çevrimiçi rekabetçi oyunlar oynarken arkada çalışan bir sesli sohbet programının oyun performansını düşürmesini istemezsiniz. Discord, diğer sesli sohbet programlarının tersine oyun performansına az kalsın hiç olumsuz tesir etmediği için oyuncuların bir numaralı tercihi haline gelmiş durumda.

Bunun yanı sıra Discord ’da kurduğunuz bir sunucuda, spiker içerisindeki kişilere rol atayabiliyorsunuz. Bu şekilde herkese açıklanmış yetkiler verebiliyor ve kimlerin sunucuda laf sahibi olacağını seçebiliyorsunuz. Kuşkusuz bu yalnızca yetkiler için geçerli yok. Dilerseniz sunucudaki kişilerin alaka alanlarını veya oynadığı oyunları kullanmak için de roller verebilirsiniz.

Discord ’da yapılabilecekler:

Sunucuya bot ekleyin Dost ekleyin Hesaplarınızı birbirine bağlayın ve profil oluşturun Kimi duyacağınızı ve göreceğinizi kontrol edin

Sunucuya bot ekleyin

Discord bot

Discord ’un en iyi özelliklerinden biri, sunuculara bot eklenebilmesi. Discord botları genel olarak sunucularda müzik çalmaları için bulunuyor fakat bunun dışında da botlar bulunabiliyor. Bu botlarla sunucuya bir takım eğlenceli özellikler ve oyunlar getirebilirsiniz. Sunucuda bulunan kişilerin puan kazanması ya da Pokemon gibi oyunlarla birbiriyle çarpışması da bu botlarla yapabileceğiniz şeyler.

Dost ekleyin

Discord arkadaş

Discord ’da sesli ya da yazılmış iletişime dinmek için sadece sunucu hazırlamak veya bir sunucuya katılmak gerekmiyor. Discord, arkadaşlarınızla birebir ya da konferans şeklinde aramalara da izin veriyor. Bu arkadaşlarınızla doğruca iletişime devretmek için de bu kişileri dost listenize ekleyebiliyorsunuz.

Arkadaş eklemek için girdiğiniz sunucudaki kişi listesini kullanabilirsiniz. bunun dışında programdaki Friends sekmesine giriş yaparak arkadaşınızın kullanıcı adı ve Discord Tag ’ini girerek onu bulabilirsiniz. Discord Tag ’i, programı açtığınızda sol daha aşağı tarafta isminizin aşağıda gördüğünüz #XXXX şeklindeki sayılardır.

Hesaplarınızı birbirine bağlayın ve profil oluşturun

Discord hesap

Discord, sosyal medya hesaplarınızı uygulamayla birbirine bağlamanıza olanak veriyor. Bu şekilde sunucuda bulunduğunuz kişiler kolay bir şekilde sosyal ağ hesaplarınıza erişebiliyorlar. Muhakkak bağlayabileceğiniz hesaplar sosyal ağ hesaplarınızla sınırlı değil. Xbox, Spotify, Steam, Twitch, YouTube gibi dağıtılmış hesaplarınızı da Discord profilinize bağlayabiliyorsunuz.

Kimi duyacağınızı ve göreceğinizi kontrol edin

Discord

Birileriyle aynı sunucuda bulunuyor olmanız o kişiyi dinlemek veya bakmak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Sosyal medyada bakmak istemediğiniz bir kişiyi engelleyebildiğiniz gibi, Discord ’da da dinlemek istemediğiniz kişiyi susturabiliyor ya da görmek istemediğiniz kişiyi doğrudan doğruya engelleyebiliyorsunuz.

Eğer sunucuyu siz kurduysanız ya da kurucu kadar yetkilendirildiyseniz, olayı bir tık daha ileri taşıyarak o kişiyi adamakıllı susturabilir, sunucudan atabilir ya da belirsiz bir şekilde engelleyebilirsiniz. Bu şekilde yalnızca sizinle değil, o sunucudaki kimseyle spiker içerisinde bir daha iletişime geçmemesini sağlayabilirsiniz.

Discord Nitro nedir?

Discord nitro

Discord iyice bedava olarak kullanılabiliyor olsa da uygulamanın bundan başka isteğe tabi bir ücretli abonelik sistemi bulunuyor. Bu aboneliğin adı da Discord Nitro. Aylık 10 dolar (68 TL) vererek abone olabileceğiniz Discord Nitro, hali hazırda ücretsiz olarak kullandığınız Discord ’da daha artı özelliğe erişebilmenizi sağlıyor.

Discord Nitro aboneleri, sunuculara daha büyük dosyalar yükleme hakkı kazanıyor. Bunun yanı sıra Discord ’da yayınlama açmanızı sağlayan Go Live özelliğini kullanarak 4K ’ya değin yayınlama yapabilmenize de olanak veriyor. Nitro üyeleri, profillerini daha değişik şekilde özelleştirebiliyor ve kendi belirledikleri bir Discord Tag ’ine sahip olabiliyorlar. Bunun yanı sıra kendi yaptıkları emojileri de sunuculara ekleyip kullanabiliyorlar.

Discord nedir, nasıl kullanılır gibi soruları cevapladığımız ve Discord hakkında öbür tavsiyeler verdiğimiz yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Eğer sizlerin de Discord hakkında tahsis etmek istediği bilgiler veya kullandığınız Discord alternatifi bir program varsa bunları yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Bu ve bunun gibi yazılarımızın devamı gelecek, kaçırmamak için bizleri takipte kalın.

Hakkında admin

Check Also

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

2020 yılı hemen hiçbir şey için iyi geçen bir yıl olmadı. Otomobil üreticileri ise pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir