Anasayfa / Genel / Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ülkede Yeni Bir Ebola Salgınının Başladığını Duyurdu

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ülkede Yeni Bir Ebola Salgınının Başladığını Duyurdu

Dünya Sağlık Durumu Örgütü ’nün (DSÖ) internet sitesinden yapılan açıklamaya göre Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Equateur eyaletinin başkenti Mbandanka ’daki Wangata afiyet bölgesinde yeni bir Ebola virüsü salgını başladığını duyurdu.

Ülkenin afiyet bakanı tarafından yapılan açıklamaya kadar şu başlıca dek Wangata ’da 6 Ebola vakası saptandı. Bu vakalardan dördü hayatını kaybederken iki her birine gözetim altında tutuluyor. Bu altı vakanın üçü, laboratuvar testleriyle onaylanmış durumda ve daha pozitif kişide de bu virüsün saptama edileceği düşünülüyor.

Yeni Ebola salgını:

demokratik kongo cumhuriyeti ebola salgını

Dünya Afiyet Örgütü Genel Müdürü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Bu, insanların yüzleştiği tek sağlık durumu sorununun COVID-19 olmadığının bir göstergesi. Dikkatimizi salgın üzerinde yoğunlaştırsak da DSÖ, diğer sıhhat sorunlarını da gözlemlemeye ve yanıt vermeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Bu, dünyanın en büyük kızamık salgınını yaşamış Demokratik Kongo Cumhuriyeti ’nde virüsün ilk olarak tespit edildiği 1976 yılından bu yanlamasına 11. Ebola salgını. Mbandaka ve çevresiyse 9. Ebola salgınını yaşıyor.

demokratik kongo cumhuriyeti ebola salgını

DSÖ Afrika Yöresel Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, “Epeyce zor bir zamandayken yaşanıyor ama DSÖ, salgınla başa çıkabilme konusunda kapasiteyi takviye etmek için son iki yıldır sıhhat yetkilileriyle, Africa CDC (rahatsızlık denetim ve önleme merkezi) ile ve diğer ortaklarla birlikte çalışıyor. DSÖ, bölgesel önderliğini kuvvetlendirmek ve bahşedilen tepkinin hızlandırılmasını desteklemek için bir takım göndermeyi planlıyor” dedi.

DSÖ ’nün internet sitesinden yapılan açıklamaya kadar örgüt, 2018 yılında oluşturulan kapasitenin bir parçası olarak bu salgınla başa çıkılabilmesi için hâlihazırda Mbandaka ’da bulunuyor. Takım, örnek toplama ve deneme etme konusunda da desteğini sunuyor.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti ’ndeki salgınların bilançoları şöyle:

31 Mayıs 2020 itibarıyla 3.195 raporlanmış vaka, 72 vefat 2019 ’dan bu yana 369.520 vaka, raporlanan 6.779 ölüm Ebola salgını: 3.463 olgu, 2.280 ölüm. 1 Ağustos 2018 ’de tanımlandı. Salgın; Kuzey Kivu, Güney Kivu ve Ituri bölgelerinde devam ediyor. Ebola salgını: 54 vaka, 33 vefat. Mbandaka bölgesinde 8 Mayıs 2018 ’de başladı, 24 Temmuz 2018 ’de sonlandı.

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medya Şirketlerine Temsilcilik Açmaları İçin Tanınan Süre 2 Kasım'da Sona Eriyor

Sosyal Medya Şirketlerine Temsilcilik Açmaları İçin Tanınan Süre 2 Kasım’da Sona Eriyor

Geçtiğimiz temmuz ayında Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de günlük erişimi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir