Anasayfa / Genel / Deep Freeze Kaldırma Nasıl Yapılır?

Deep Freeze Kaldırma Nasıl Yapılır?

Deep Freeze, bilgisayarlarınızda siz ne işlem yaparsanız yapın kapatıp açtıktan sonradan yaptığınız bütün işlemleri geçersiz sayan bir programdır. Sistem kaynağını çok eksik derecede tükettiği ve bu yüzden performansı olumlu yönde etkilediği için sıkça seçim edilen programlar arasındadır.

Fakat Deep Freeze programının can sıkıcı olduğu noktalar olabiliyor. Bu durumlardan biri de Deep Freeze ’i kaldırmak isterken çektiğimiz zorluklardır. Bu sıkıcı durumun önüne geçmek için de programı kaldırmanın iki yolunu bu yazımızda sizlere anlattık. Yazımızı okuduktan sonra Deep Freeze kaldırma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Şifre ile Deep Freeze kaldırma işlemi nasıl yapılır?

Adım #1: Shift tuşuna basılı tutarken bilgisayarınızın sağ alt kısmında bulunan program simgesine tıklayın. (Kısayol: CTRL + Shift + F6) Adım #2: Gelen ekranda parola bilgilerinizi girin ve “OK” butonuna basın.

Deep Freeze programını kaldırma adımları 1 Adım #3: Karşınıza çıkan ekranda “Boot Thawed” seçeneğini işaretleyin.

Deep Freeze programını kaldırma adımları 2 Adım #4: “Apply ve Reboot“ butonuna tıklayın. Adım #5: Bilgisayar bitmiş başlatıldığında Deep Freeze ’in kurulu olduğu klasöre erişin. Adım #6: Doldurma dosyası olan “DFStd.exe” (bazı sürümlerde DF6Std.exe) dosyasını çalıştırın. Adım #7: “Uninstall” seçeneğine tıklayarak programı kaldırın.

Deep Freeze programını kaldırma adımları 3

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonradan Deep Freeze programını kaldırabileceksiniz. Adım #4 ’e dek Deep Freeze ’i devre dışı bıraktık ve ardındaki diğer adımlarla programı bilgisayarımızdan kaldırdık. Windows 7 ve Windows 10 işletim sistemlerini de içine alan bir kaldırma işlemi gerçekleştirmiş olduk.

Şifre kullanmadan Deep Freeze kaldırma işlemi nasıl yapılır?

Adım #1: Bilgisayarınızı tekrar başlatın ve BIOS kurulum ekranınıza antre yapın. (Genelde kısayolu: F2, F10 ya da DEL tuşlarıdır.) Adım #2: Sistem tarihini 10 yıl sonrasına ayarlayın ve ayarlarınızı kaydedin.

Deep Freeze programını parolasız kaldırma adımları 2 Adım #3: F8 kısayoluyla Hata Ayıklama Modu’nda bilgisayarı başlatın.

Deep Freeze programını parolasız kaldırma adımları 3 Adım #4: Windows logosunu gördüğünüzde CTRL + Daha Aşağı + Delete kısayoluyla Atama Yöneticisi ’ni çalıştırın.

Deep Freeze programını parolasız kaldırma adımları 3 Adım #5: İşlemler sekmesine gidin ve “FrzState2K.exe” işlemini bularak sağ alttan “İşlemi Sonlandır” butonuna basın.

Deep Freeze programını parolasız kaldırma adımları 4 Adım #6: Programın kurulu olduğu esas klasör dizinini silin.

Deep Freeze programını parolasız kaldırma adımları 5 Adım #7:  Başlat → Çalıştır → Regedit komutlarını uygulayın. Adım #8: HKEY_LOCAL_MACHINE SOFTWARE klasörüne gidin ve Farconis klasörünü bu ekrandan silin.

Deep Freeze programını parolasız kaldırma adımları 8 Adım #9: Bilgisayarınızı tekrar başlatın.

İlk yola tarafından azıcık daha vakit alan ikinci yol da etkin bir yöntemdir ve programı kaldırmanız için işe yarayacaktır. Biraz zaman alsa da bu işlemin arkasında Deep Freeze ’i parolasız olarak kaldırmanın keyfini sürebilirsiniz. 🙂

Deep Freeze ’in avantajları nelerdir?

Deep Freeze ’i birçoğumuz internet kafelerde ya da mektep bilgisayar laboratuvarlarında görmüşüzdür. Kullanılma nedeniyse kişiden kişiye değişmekle birlikte ilk cümlemize sebebiyet veren bir takım durumlar vardır. Kalabalık ortamlarda oluşturulan ağlarda sağladığı üstünlük, bu durumlardan birincisidir. 

Bu programın çok kullanıcı taşıyan mekanlarda karşımıza çıkma nedeni muhtemel yazılımsal sorunların önüne geçerek sistemlerin aksamasını belirli oranlarda durdurmak olmuştur. Örneğin bilgisayarımıza dışardan giren bir virüs sistemin aksamasına sebebiyet verebilir. Bu yönüyle Deep Freeze kullanmak, avantaj yaratabilir. Bir yere dek bilgisayarınızın yazılımsal anlamda temiz ve ahenkli olmasını da sağlar.

Deep Freeze'in avantajları

İsterseniz diskinizi C: ve D: olarak ikiye bölüp kullanmanızı da sağlayan program, birinde Deep Freeze ’i kullanabilmenizi sağlarken isterseniz diğerinde programı kullanmama olanağı tanır. Özetlemiş olursak, Deep Freeze daha düzenli ve tehlikesiz bir bilgisayar ortamını sizin için hazırlayabilir.

Deep Freeze ’in dezavantajları nelerdir?

Deep Freeze programının öteki bütün programlarda olduğu gibi fazla ve eksi yönleri vardır. Artılarını saydığımız Deep Freeze ’in eksilerini de saydıktan daha sonra bu programı kullanıp kullanmama konusunu siz değerli takipçilerimize bırakıyoruz. Deep Freeze, artılarında olduğu dek eksilerinde de çok olan bir programdır.

Bazen çoğumuzun Deep Freeze ’i yükleme nedeni olan virüslerden korunma fikri ağa bulaşan virüs, flash bellekten bulaşan virüsle birlikte yerini kötü bir anıya bırakabilir. Bu yönüyle tam bir teminat verdiğini söyleyemeyiz. Hem bilgisayarları zaman zaman performans yönünden de olumsuz etkileyebilir. Program belirlemek istediğimizde sürekli bilgisayarı her tarafta açmak durumunda kalabilmek de Deep Freeze ’in dezavantajları arasında sayılabilir. Bu operasyon birçok defa kullanıcıları yorar ve programla ilgili olumsuz düşüncelere niçin olur.

Deep Freeze'in dezavantajları

Programın büyük bir dezavantajı ise uyandırmak isterkenki yaşanan zorluklardır. Program Ekle/Kaldır kısmından kaldırılamayan Deep Freeze, setup dosyası olmadan da kaldırılamıyor. Yaklaşık Olarak insanı yoran işlemlere sahip olan bu uygulamanın en büyük handikapı bu olsa gerek.

Deep Freeze şifresi niçin önemli?

deep freeze şifre

demin anlatmış olduğumuz şifreli ve şifresiz olarak Deep Freeze ’i bilgisayarımızdan kaldırma işlemlerinin ardından parola kısmı ne dek önemli diye düşünenleriniz olabilir. Bu sorunun cevabıysa epeyce açık. Sizden diğer bilgisayar kullanıcıları programda diğer ayarları değiştirmesin diye önemlidir. Şifrenizi zinde tutarak bu müşteri şeylerin önüne geçebilirsiniz.

Deep Freeze ’e alternatif programlar:

Deep Freeze alternatif programlar

Bilişim sektöründe çoğu programın olduğu gibi Deep Freeze ’in de alternatifleri bulunuyor. İnternet kafelerde veya okullarımızda gördüğümüz Deep Freeze ’in benzer ya da aynı işlevler görebilen ayrı programlar aralarında; Drive Vaccine, ToolWiz Time Freeze, Shadow Defender gibi programları sayabiliriz.

Tıpkı Deep Freeze gibi her birinin artı ve eksi noktaları olmakla birlikte az çok hepsi Deep Freeze ’in yaptığı işlevleri başlıca hatlarıyla birlikte görmekte. Ancak bir adam başına Deep Freeze ’in yarattığı dezavantajı ortadan kaldırmış bir programdır.

Drive Vaccine programının Deep Freeze ’e kadar manâlı bir avantajı da bulunmaktadır. Bu avantaj, bilgisayarda yaptığımız her değişiklik için her zaman kez bilgisayarı baştan baştan başlatmaya gereklilik duymamak. Oysa öteki saydığımız programlarda bu yeniden Deep Freeze ’de olduğu gibi yeniden başlatma işlemini bitmiş etmeniz gerekiyor.

Deep Freeze ile geri doldurma noktaları oluşturabilir miyiz?

deep freeze geri yükleme noktası

Her insan hatalarından dönmek için bir tutam geçmişe gitmek isteyebilir. Geçmişe götürmek, gerçek hayatta elimizde olan bir şey değildir lakin bu şart bilgisayar ortamında gayet olası bir şeydir. Deep Freeze programı da tıpkı Windows ’un “Sistemi Geri Yükleme” özelliği gibi size bu imkanı sunar.

Deep Freeze, geçici olarak devre dışı bırakılma imkanını da kullanıcılara tanır. Sistemi dondurduğunuz noktadan itibaren bilgisayarı her bitmiş başlattığınızda o noktaya getirebilirsiniz. Bu Vesile Ile bunu tek bir noktadan yapıyor edinmek, işletim sistemlerinin geri alma işlemlerine kadar daha avantajlıdır.

Hakkında admin

Check Also

Türk Tasarımcıdan, Android 12 İçin Benzersiz Özellikler Sunan Konsept Tasarım (Video)

Türk Tasarımcıdan, Android 12 İçin Benzersiz Özellikler Sunan Konsept Tasarım (Video)

Zaman zaman hazırladığı konsept tasarımlarla haberlerimize konu olmayı başaran Türk Tasarımcı Kamer Kaan Avdan, Android 12 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir