Anasayfa / Genel / ‘-De, -Da’ Ekini Doğru Yazıp Yazmadığınızı Kontrol Eden İnternet Sitesi

‘-De, -Da’ Ekini Doğru Yazıp Yazmadığınızı Kontrol Eden İnternet Sitesi

Türkçe, dünyanın en varlıklı dillerinden bir tanesi. Bu zenginlik, uzun kültürel geçmişimizin bir parçası olsa da ara sıra farklı alanlara yönlendirilmiş zorluklara niçin olabiliyor. Mesela öyle çoğumuz, Türkçe yazım kurallarına yeteri kadar uyamıyor ve bazı hatalar yapabiliyoruz. Bu hataların en başında ise “-de” ekinin yazımı geliyor. Bu ekin doğru yazımı için bazı minik kurallar olsa da hata yapılabiliyor.

Boğaziçi Üniversitesi‘nden bir grup bilgisayar mühendisi, -de ekini doğru yazmak isteyenlere (ancak hepimizin içten yazması gerekiyor) özel bir internet sitesi oluşturdu. “-De/da Takıntısı” olarak isimlendirilen bu internet sitesi, yazdığınız bir cümlede -de eki ile ilgili hata yapıp yapmadığınızı kontrol edip uyarıyor.

De eki

-De/da Takıntısı isimli internet sitesine girip, “Hakkımızda” bölümüne ulaştığımızda bu projenin arkasından 4 kişi olduğunu görüyoruz. Peki bu internet sitesi nasıl çalışıyor? -De ekini doğru yazıp yazmadığımızı nasıl denetleme edebileceğiz?

-de/da Takıntısı, oldukça basit bir arayüze sahip

İnternet sitesi

-De/da Takıntısı’na girdiğiniz vakit, sizleri fazlasıyla basit bir arayüz karşılıyor. Ekranda bulunan kutucuğun içerisine bir tümce yazdıktan sonradan “Denetle” butonuna tıkladığınızda, yazdığınız cümlede -de ekinin yazılışıyla ilgili bir kusur yapıp yapmadığınız denetim ediliyor. Bu sayede imlâ yanlışı yapmamış ve sosyal medyada linç yememiş oluyorsunuz. Dilerseniz hemencecik, bir örnekle bu internet sitesini nasıl kullanacağınıza yakından bakalım.

Kusursuz bir cümleyi denetlerseniz, şöyle bir ekranla karşılaşıyorsunuz:

İnternet sitesi

Aynı cümleyi hatalı bir şekilde yazarsak teftiş sonucumuz şöyle görünecek:

İnternet sitesi

Eğer dilerseniz sizler de bu internet sitesi aracılığıyla -de ekinin yazdıktan sonra kusur yapıp yapmadığınızı yoklama edebilirsiniz. -De/da Takıntısı’na ulaşmak isterseniz, burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

Dünyanın İlk Elektronik Kağıt Tabanlı Esnek ve Renkli Ekranı Geliştirildi

Dünyanın İlk Elektronik Kağıt Tabanlı Esnek ve Renkli Ekranı Geliştirildi

E Ink, 2016 yılının mayıs ayında yeni bir teknolojisini tanıtmıştı. Şirketin elektrikli mürekkep dünyasında çığır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir