Anasayfa / Genel / Cumhurbaşkanlığı SSB Koordinasyonunda Robotim Projesi Sözleşmesi İmzalandı

Cumhurbaşkanlığı SSB Koordinasyonunda Robotim Projesi Sözleşmesi İmzalandı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda bir araya gelen işyeri, kurum ve kuruluşlar “Robotim- İşbirlikçi Robotlar ile Otonom Buluş, Güdüm ve Seyrüsefer Ar-Ge Projesi” sözleşmesini imzaladı. 

Sözleşmesi imzalanan proje zarfında, insansız araçlara eklenecek yeni teknolojilerle insansız hava araçları ve insansız kara araçları, GPS olmayan ortamlar da dahil almak üzere bütün otonom şekilde görevlerini yerine getirebilecekler. 

Robotim projesi

Geliştirilecek yeni teknolojilerle İHA ’lar ve İKA ’lar, güdümlü bir şekilde keşif ve gözetleme görevlerini sürü halinde yerine getirebilecekler. Araçların iş paylaşımı yaparak sürü halinde hareket etmesi için bambaşka sensörler birleştirileceği, iki taraflı strateji ve tavır algoritmaları geliştirilecek. 

Projede kullanılacak yapay akıl destekli sürü algoritmalarıyla, araçların unsurları dost ya da düşman diye saptama etmesinin yanında sürü haberleşmesi daha alçak yapısının hazırlanması gibi yeteneklerin kazanılması hedefleniyor. 

Robotim projesi

Projeyle geliştirilecek algoritma ve teknolojiler baştan sona İHA ’lar hareket halindeki İKA ’ların üzerine iniş yapabilecek ve burada kendilerini otonom olarak yük edebilecekler. Sürü halinde hareket edecek insansız araçlar, yeni teknolojiler sayesinde kapalı ortamlarda dahi GPS ’den bağımsız olarak hareket edip, haritalandırma işlemi yapıp eş zamanlı olarak konumlanabilecekler.

Robotim Projesi ’nde Polonom – SelviTech iş ortaklığı belli başlı yükleniciliği üstlendi. TÜBİTAK BİLGEM, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi de yüklenici olarak projede atama alacak. 

Hakkında admin

Check Also

NVIDIA GeForce RTX 3070'in 3080 ve 3090'a Oranla Daha Fazla Üretildiği Ortaya Çıktı

NVIDIA GeForce RTX 3070’in 3080 ve 3090’a Oranla Daha Fazla Üretildiği Ortaya Çıktı

NVIDIA, geçtiğimiz haftalarda yeni nesil ekran kartı serisi GeForce RTX 3000‘i tanıtmıştı. GeForce RTX 3070, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir