Anasayfa / Genel / Crew Dragon Kapsülünün Kaza Yapma İhtimali Var mı?

Crew Dragon Kapsülünün Kaza Yapma İhtimali Var mı?

Dün Türkiye ’de gece saatlerindeyken dünyanın en zengin insanlarından bir tanesi olan Elon Musk ’ın şirketi SpaceX, iki NASA astronotunu uzaya fırlattı. Bu fırlatmayla birlikte, ilk olarak bir özel şirket kadar astronotlu uçuşun gerçekleştirilmiş oldu.

Hem 2011 yılından bu yanlamasına da NASA, ilk önce astronotlarını Amerikan topraklarından uzaya göndermiş oldu. Bu iki NASA astronotu Robert L. Behnken ve Douglas G. Hurley, Dünya ’nın civarda yaklaşık 19 saatlik bir seyahat gerçekleştirecek.

Uzay istasyonuna kenetlenme sırasında ne olacak?

uzay istasyonu kenetlenme

Dünyadan yaklaşık 402 km yukarıda yer alan uzay istasyonu, Dünya ’nın etrafında saatte 27 bin km ’den fazla mesafe kat ediyor. Yörüngesel dinamikler prensibine tarafından, daha aşağı yörüngedeki nesneler, daha yüksek yörüngedeki nesnelere daha fazla daha hızlı hareket ediyor.

Fırlatmayla birlikte Crew Dragon, uzay istasyonuna doğru tırmanmaya başladı. Ancak uzay istasyonuna kadar daha alçak yörüngede olması sebebiyle daha seri hareket ediyor. Uzay arabulucu, bir dizi manevradan sonra istasyonun yörüngesine yükselecek ve daha düşük bir hızda istasyona yanaşacak.

Crew Dragon kapsülündeki bilgisayarlar, yaklaşık 7,2 km uzaklıktayken istasyona kenetlenmeye hazırlanmaya başlayacak. Ancak bir acele durumda astronotların bu kenetlenme işlemini manuel olarak yapması gerekiyor. Astronotlar, istasyona 220 metre kala manuel kontrole geçecek. Bunun yapılmasının sebebi ise bilgisayarda oluşabilecek bir hata sonrasında astronotların kenetlenmeyi başarılı bir şekilde gerçekleştireceklerinden emin almak.

Uzay istasyonunda kenetlenme kazası yaşandı mı?

uluslararası uzay istasyonu

Böyle bir kaza Milletlerarası Uzay İstasyonu ’nda yaşanmadı. Araçların, uzay istasyonuna epeyce yavaş bir tez yanaşması nedeniyle hasarlı bir çarpışma ihtimali de oldukça düşük. Ama uzay aracının teşebbüs sistemlerinde sorun yaşanılan anlar daha önce yaşandı.

SpaceX, 2012 yılında ilk olarak mürettebatsız kargo kapsülü Dragon ’ı uzay istasyonuna göndermişti. Bu devir esnasında kapsülün navigasyon sistemi, istasyon modüllerinden bir tanesinin parazit yansımaları nedeniyle problemle karşılaşmıştı. SpaceX ’in mühendisleri Dünya ’dan tekrar ayarlamalar yaptıktan sonradan araç, istasyona kenetlendi.

2017 yılında bir öteki kargo kapsülü Dragon, GPS sistemindeki arıza nedeniyle yaklaşmayı durdurdu. Kenetlenme ise bir sonraki gün gerçekleştirildi. 2019 yılında mürettebatsız Rus Soyuz uzay arabulucu, deneme uçuşunda otomatik sistemi nedeniyle kenetlenme sırasında problem yaşadı. Fakat ikinci denemesinde başarılı bir şekilde kenetlenme işlemini gerçekleştirdi.

Astronotlar, fırlatma işleminden sonradan ne yapıyorlar?

crew dragon astronot

Crew Dragon, daha önce hiç insanlı bir uçuş gerçekleştirmemişti. Yani gerçekleştirilen bu uçuşla birlikte ayrıca SpaceX ayrıca de NASA, araçla ilgili daha çok şey öğrenebilecek. Bu uçuşun en kayda değer kazanımlarından birisi, astronotların istasyondan halen uzak bir noktadayken geminin kontrolünü manuel olarak ele almaları olacak.

Bu sayede uzay aracıyla bir test sürüşü gerçekleştirilecek ve komutlarını nasıl yerine getirdiği kontrol edilecek. Ayrıca seyahat esnasında durulup kapsülün içerisinden bir tur yayınlanacak.

Hakkında admin

Check Also

Steam Sonbahar İndirimi Başladı: Sağlam İndirime Giren 10 Oyun

Steam Sonbahar İndirimi Başladı: Sağlam İndirime Giren 10 Oyun

Steam’in her sene düzenli olarak yaptığı indirimler, ülkemiz dahil tüm dünyada ilgiyle takip ediliyor. PC …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir