Anasayfa / Genel / Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonuna Bağlanıyor Uzaydan Canlı Yayın

Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonuna Bağlanıyor Uzaydan Canlı Yayın

Elon Musk ’ın kurucusu olduğu özel uzay taşımacılığı şirketi SpaceX ’in uzaya iki NASA astronotu taşıdığı tarihi Demo-2 görevi, Falcon 9 roketinin dün akşam saatlerinde başarıyla fırlatılmasıyla birlikte başlamıştı. SpaceX ve uzay tarihinde bir birincil olma niteliği içeren bu olayın tüm detaylarını buradaki haberimizde, SpaceX ’in niçin uzaya astronot gönderdiğini ise buradaki içeriğimizde sizlere aktarmıştık.

Astronotların içinde bulunduğu Crew Dragon kapsülünün başarıyla atmosfere taşınmasının ardındaki kapsülden ayrılan 70 metrelik Falcon 9 roketi, misyonunu tamamladıktan sonra Atlas Okyanusu ’nda yüzen bir SpaceX istasyonuna iniş yaptı. Uzaydaki yolculuğu sürekli Crew Dragon kapsülünün Milletlerarası Uzay İstasyonu ’na olan yolculuğuysa birkaç saat sonra, kapsülün istasyona bağlanmasıyla sona erecek.

 Crew Dragon kapsülünün uzay istasyonuna bağlanma anları Uzaydan canlı yayın

Amerikalı astronotlar Doug Hurley ve Bob Behnken ’i taşıyan SpaceX Crew Dragon kapsülünün uzun süren yolculuğun ardından bugün Türkiye saati ile 17.30 ’da Uluslararası Uzay İstasyonu ’na bağlanması bekleniyor. Uzayda geçen toplam 19 saatlik yolculuğun arkasından herhangi bir sorun çıkmaması halinde kapsül, astronotların müdahalesine gerek olmadan istasyona otomatik olarak bağlanacak.

NASA ve uzay tarihinde bir ilk olma niteliği taşıyan bu bağlanma anları, YouTube ve öteki sosyal medya platformlarından canlı olarak yayınlanacak. Sizler de Crew Dragon kapsülünün Milletlerarası Uzay İstasyonu ’na bağlandığı anları takip etmek için yukarıdaki yayını izleyebilir, bu tarihi olaya canlı olarak şahitlik edebilirsiniz.

Uluslararası Uzay İstasyonu ’nda devir yapan Rus kozmonot Ivan Vagner, iki NASA astronotunu taşıyan SpaceX Crew Dragon kapsülünü ayrı açılardan fotoğraflamayı başarmıştı. Ivan Vagner ’in sosyal ağ hesabından paylaştığı bu görüntülere daha yakından görmek için derhal yukarıdaki haberimize göz atabilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

İşlemci ve Ekran Kartında Yaşanan 'Darboğaz' Sorunu Nedir, Nasıl Kontrol Edilir?

İşlemci ve Ekran Kartında Yaşanan ‘Darboğaz’ Sorunu Nedir, Nasıl Kontrol Edilir?

Eğer yüksek performans veren bir oyuncu bilgisayarına sahipseniz, daha yeni ve daha iyi bir ekran …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir