Anasayfa / Genel / CommStar, Ay ile Dünya Arasına Ticari Amaçlı Bir Uydu Yerleştirmeyi Planlıyor

CommStar, Ay ile Dünya Arasına Ticari Amaçlı Bir Uydu Yerleştirmeyi Planlıyor

NASA‘nın uzun yıllardır Ay üzerinde laf hakkı sahip edinmek istediğini ve bu yönde çalışmalar yaptığını hepimiz biliyoruz. Ama bir gezegenin doğal uydusu üstüne başarılı bir şekilde üs kurabilmek ciddi seviyede gelişmiş teknolojik ekipmanlar gerektiriyor. Bu bağlamda ekipmanların üretilmesi ve test edilmesi NASA’ya milyonlarca dolara ve uzun yıllara mülk oluyor. NASA bu yöne çalışmalarına devam ederken Ay hakkında birincil adımı CommStar Space Communications şirketi atıyor.

Yeni egemen özel bir uzay araştırmaları şirketi olan CommStar Space Communications, Ay ile Dünya arasına bir veri aktarım uydusu yerleştirmeyi planlıyor. Bu data aktarım uydusu ticari amaçlarla Ay çevresine gönderilecek olan birincil uzay arabulucu olacak ve amacı iletişimin hızını arttırıp, iletişim araçlarının ve genelde iletişimin bütçesini düşürmek olacak.

CommStar, SpaceX’i kendisine misal alacak:

Ay Uydusu CommStar Space Communications

CommStar Space Communications, bu yeni uydusunu geliştirmeye başlarken, SpaceX ve Rocket Labs gibi özel uzay şirketlerinin uydularını nasıl geliştirdiğine bakacak ve bu şirketlerin adımlarını peşine düşüp takip etmeye çalışacak. Bağlı fakat adımları takip etme, iyice diğer şirketlerden bilgi ve tasarım kopyalaması yönünde olmayacak. CommStar Space Communications bu şirketlerin adımlarını peşine düşüp takip ederek yapılan inovasyonları Ay göreviyle birleştirerek, yeni olasılıkların ve teknolojilerin kapısını aralamayı hedefliyor.

CommStar Space Communications tarafından yeni yerleştirilecek bu uydu, sahip olduğu optik lazerler ile iletişi hızını arttırırken, iletişimde kullanılan bir takım ekipmanları ve materyalleri aradan çıkartarak maliyeti düşürmeye çalışacak. Yeni uydunun tasarım yönünde Thales Alenia Space şirketi ile çalışan CommStar yollayacakları birincil uyduya ‘CommStar-1‘ ismini vermeyi planlıyor. Hem CommStar-1 uydusu, ileride yapılacak olan Dünya-Ay arası görevlerinde de irtibat sağlama rolünü üstlenecek. CommStar Space Communications, CommStar-1’i, 2023 yılına geliştirmeyi planlıyor. Fakat fırlatmanın ne zaman gerçekleşeceği ve uydunun hangi şirketlerin ortaklığında fırlatılacağı demin bilinmiyor. 

Hakkında admin

Check Also

PlayStation 5'in Akılalmaz Yükleme Hızı Ortaya Çıktı [Video]

PlayStation 5’in Akılalmaz Yükleme Hızı Ortaya Çıktı [Video]

Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5‘i 12 Kasım tarihinde piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şirketin yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir