Anasayfa / Genel / Coca-Cola, Tüm Sosyal Medya Platformlarına Reklam Boykotuna Başlıyor

Coca-Cola, Tüm Sosyal Medya Platformlarına Reklam Boykotuna Başlıyor

Dünyaca meşhur gazlı meşrubat devi CocaCola, 1 Temmuz’dan açılmak üzere en az 1 ay her tarafında tüm sosyal ağ platformlarındaki dijital reklamlarını erteleme kararı aldı. Bu karar, İftira ve İnkârla Mücadele Birliği (Anti-Defamation League), NAACP ve öteki örgütler tarafından Facebook ve Instagram’a aleyhinde başlatılan daha geniş çaplı boykotun bir parçası olarak alındı. Fazla sayıda şirket ‘Kâr İçin Nefreti Durdurun‘ (Stop Hate for Profit) isimli kampanyaya katılırken Coca-Cola bunların bir adım ötesine geçti.

Coca-Cola, reklam boykotu konusunda yalnızca Facebook ve Instagram’la yetinmeyerek tüm sosyal medya platformlarını boykot etmeye karar verdi. Bu durumda Coca-Cola yalnızca Facebook ve Instagram’ı yok, Twitter, YouTube ve diğer sosyal medya platformlarını da boykot edecek. Coca-Cola Company CEO’su James Quincey kadar yayınlanan açıklamada, bu 30 günlük zaman içerisinde şirketin reklam standartlarını ve ilkelerini gözden geçireceğini kaydetti. Quincey bunun yanı sıra sosyal ağ ortaklarından da kendi platformlarındaki korku, kuvvet ve uygun olmayan içeriklerden kurtulma konusunda daha fazla neler bekleyeceklerine de karar vereceklerini söyledi.

Dev tekeller Facebook’a karşı

Coca Cola

Coca-Cola’dan önce, Unilever de Verizon‘a katılarak Facebook’a karşın boykota başlayan iki büyük şirket oldu. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, aracısız boykot kampanyasına cevap gibi lanse edilmese de, bir dizi ilke değişikliği yapacaklarını duyurmuştu. Yeni düzenlemelerin şirketin çoğu kez eleştirildiği güç tehdidi, dehşet suçu ve ABD Başkanı Donald Trump göre yayınlanan yanlış haberleri gibi konulardaki beceriksiz moderasyonuna yönelik olacağı belirtiliyor. 

Boykot kampanyasının örgütleyicilerinden Color of Change, 17 Haziran’da başlattıkları kampanyaya şimdiye dek 100ün üzerinde markanın dahil olduğunu açıkladı. Çoğu büyük şirketin uyguladığı boykotun Facebook ve Instagram’a darbe vuracağı açık olsa da, Facebook’un başlıca reklam geliri ufak ve orta büyüklükteki işletmelerin aracısız cevaplı reklamlarından geliyor.

Fcebook, Unilever’ın yaptığı açıklamaya cevap olarak, topluluğu tehlikesiz yetişmek için her sene milyarlarca dolar yatırım yaptıklarını, daha yapmaları gereken çok şey olduğunu ve bunun için de insan hakları gruplarıyla çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Facebook’a yönelik reklam boykotuna katılan şirketler arasında The North Face, Patagonia, Ben & Jerry ’s ve Magnolia Pictures gibi markalar da bulunuyor. 

Hakkında admin

Check Also

Çin, Sınır Ötesi Veri Akışında Yeni Süper Güç Haline Geldi

Çin, Sınır Ötesi Veri Akışında Yeni Süper Güç Haline Geldi

Bundan 19 yıl önce, 2001 yılında ABD, sınır ötesi veri akışlarında baskın ülke konumundaydı. O …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir