Anasayfa / Genel / Çinli Bilim İnsanları Açıkladı: ‘Üretilen Koronavirüs Aşısı Yüzde 99 Etkili Olacak’

Çinli Bilim İnsanları Açıkladı: ‘Üretilen Koronavirüs Aşısı Yüzde 99 Etkili Olacak’

Daha önceki süreçten bildiğimiz üzere dünyanın birçok yerinden şirket, kurum ve bilim insanları koronavirüs aşıları üstünde çalışıyordu. Geçtiğimiz aylarda arasında Çin merkezli CanSino BiologicsOxford Üniversitesi ve Londra merkezli Imperial College Üniversitesi‘nin de bulunduğu 5 kurum hâlihazırda koronavirüs aşısı için çalışmalarını sürdürüyordu ve bu araştırmaların birçoğu da deneylerde ikinci aşamaya geçebilmişti. Lakin koronavirüs aşına dair kuvvetli iddialar, bu 5 kurumun arasında bulunmayan bir şirketten geldi.

Çin merkezli bulaşıcı hastalıklara karşı aşı üretme ve bu aşıların dağıtımı konusunda incelemeler yapan bir biyofarmasötik şirketi olan Sinovac ve Çinli bilim insanları COVID-19 aşısını geliştirdiklerini açıkladı. Hem Sinovac, an itibari ile bazı Avrupa ülkeleri ile aşı ile ilgili bağlantı hâlinde olduklarını açıkladı. İngiliz haber ajanslarından gelen bilgilere tarafından, aşının klinik deneylerinde ikinci aşamada olunduğu ve binden artı insanın bu klinik deneylerde gönüllü olarak yer aldığı bilgilerine ulaşıldı. Sinovac bünyesinda çalışan bilim insanlarından biri olan Luo Baishan yaptığı açıklamada “üstünde çalışılan aşının yüzde 99 oranında başarılı olacağından kesin olduklarını” belirtti. Bu aşının ismi ve üretim geliştirme aşamalarına dair bir takım detayları da açıklandı.

Aşının ismi ‘Coronavac’ olacak:

İngiliz haber ajanslarından gelen diğer bilgilere tarafından, ilk olarak maymunlar üstünde denenen aşının, maymunları koronavirüsden koruduğu öne sürülüyor. Sinovac tarafından da bu konuyla ilgili “Sinovac Biyotek’te çalışan bilim insanları 8 maymun üstünde yapılan deneylerde, maymunlara iki bambaşka koronavirüs aşısı enjekte etti. Yaklaşık üç hafta sonradan SARS-CoV-2 virüsüne maruz bırakılan maymunlarda hiçbir enfeksiyon belirtisi görülmedi.” biçiminde açıklamalarda bulunuldu. 

Sinovac yaptığı açıklamaların devamında, aşının deneme süresinin üç aşamadan oluşacağını ve aşının maymunlardan sonradan millet üzerinde de denenmesi gerektiğini belirtti. Ama öne sürülen olumlu gelişmelere ve iddialara rağmen Sinovac yetkilileri, demin bu aşı hakkında tartışmak için erken olduğunu ve aşının test süreci dâhilinde hâlâ bazı Avrupa ülkeleri ile temasta olduklarını söyledi.

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir