Anasayfa / Genel / Çin: Pekin’deki İkinci Dalganın Kaynağı Somon Balıkları Değil

Çin: Pekin’deki İkinci Dalganın Kaynağı Somon Balıkları Değil

Çin, koronavirüs salgını patlak verdiğinden beri çok önemli tedbirler aldı. Oysa görünürde alınan tedbirler öyle de yeterli seviyede değil. Çünkü ülke, bir süredir yeni vakalar bildiriyor ve bazı bölgelerde sokağa çıkma yasakları da edinmek üzere farklı alanlara yönlendirilmiş tedbirleri her yerde hayata geçiriyor.

Bu bağlamda Çin’in başkenti olan Pekin de şu sıralar hareketli bir süreçten geçiyor. Çünkü iddialara tarafından Pekin‘deki bir pazar, ikinci salgın dalgasını tetiklemiş durumda. Konuyla ilgili gelen ilk açıklamalar ise ikinci dalganın kaynağı olarak somon balıklarını sinyâl ediyordu.

Koronavirüs Çin

Çinli yetkililer kısa zaman önce, Pekin’deki pazarda yer alan ve somon balıklarının kesildiği bir tezgahta, koronavirüs tespit ettiklerini açıkladılar. Bu tanımlama ayrıca Çin keza de öteki ülkelerde korku yarattı. Çünkü yetkililerin somon balığı açıklaması, koronavirüsün somon balığı yoluyla da bulaşabileceğini düşündürdü. Yetkililerden gelen son direktifler ise oluşan tedirginliği ortadan kaldıracak türden.

Çin Hastalık Denetim Merkezi tarafından yapılan açıklamalarda, somon balıklarında koronavirüs görülmesinin ihtimali olmadığı vurgulandı. Ama bu yorumlama, ayrıca yerel ayrıca de uluslararası kamuoyunu memnun etme etmedi. Avrupa ülkeleri bir bir, Çin’den yaptıkları somon balığı ithalatını durdurduklarını açıklarken Çin’deki lokanta ve marketler de somon balığı satışlarını bir süreliğine askıya aldı. Peki somon balığında tehlike yahut neden böyle bir karar alındı?

Koronavirüs Çin

Aktarılan bilgilere göre ikinci koronavirüs dalgasının çıktığı Pekin’deki pazarda çalışan 22 yaşındaki bir birey, geçimini balık ayıklayarak sağlıyordu. Bu kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkması, dosdoğru koronavirüsün somon balığından yayıldığını düşündürdü. Hem ayıklanan balıkların ne durumda olduğu ve nerelere dağıldığı bilinmiyor. Bu bilinmezlik, somon balıkları ile ilgili tedbirler alınmasına yol açtı.

Çin Hastalık Kontrol Merkezi, yaptığı açıklamalarda koronavirüsün somon balığında olduğu için yok, pazarda olduğu için yayıldığını söylüyor. Aslına bakacak olursak öteki uzmanlar da bu görüşe katılıyorlar. Pekin’deki ikinci dalganın birincil vakası, her ne kadar balık olmak için gittiği pazarda hastalık kapmış olsa da buradaki sorun balıkta değil, pazardaki insanlarda olabilir.

Hakkında admin

Check Also

Marvel Evreninde Geçecek Fantastik Dörtlü Filmi Geliyor: Oyuncuları, Konusu ve Çıkış Tarihi

Marvel Evreninde Geçecek Fantastik Dörtlü Filmi Geliyor: Oyuncuları, Konusu ve Çıkış Tarihi

Geçtiğimiz yıl Yenilmezler serisinin Endgame filmiyle bir dönemi kapatmasıyla birlikte Marvel hayranları yeni teoriler üretmeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir