Anasayfa / Genel / Çin Merkezli Uygulamaları Kaldıran Başvuru Formu, Google Play Store ’dan Kaldırıldı

Çin Merkezli Uygulamaları Kaldıran Başvuru Formu, Google Play Store ’dan Kaldırıldı

Hindistanlı bir şirket tarafından geliştirilen Remove China Apps (Çin Uygulamalarını Kaldır), Çinli geliştiriciler tarafından yayınlanan uygulamaların zeki telefonlardan kaldırılmasını sağlıyordu. Mayıs sonunda Play Store ’da yayınlanan kullanım, kısa sürede 5 milyondan fazla indirildi. 

Kayda Değer sayıda insana ulaşana uygulama, yayınlanmasından bir zaman sonra Google kadar Play Store ’dan kaldırıldı. Google, uygulamanın Play Store ’un politikalarını ihlal ettiği için kaldırıldığını açıkladı. Play Store yayınlanan uygulamalar kullanıcının bilgisi ve izni olmadan kullanıcının cihaz ayarlarında veya kullanım dışındaki telefon özelliklerinde değişiklik yapamıyor. Play Store ’un politikaları, uygulamaların üçüncü taraf geliştiricilerin uygulamalarının kaldırılmasını ve devre dışı bırakılmasını engelliyor. 

Remove China Apps

Hindistanlı OneTouch AppLabs tarafından geliştirilen Remove China Apps, fiilen Hindistan ’la Çin arasındaki Himalaya hudut anlaşmazlığının bir sonucu. Dünyanın en topluluk iki ülkesi arasındaki bu gerilim diğer başka alanlarda da kendini gösteriyor.

Remove Chine Apps ’in yayınlanmasının arkasından Hindistanlı ünlüler, Çinli uygulamaların telefonlardan kaldırılması fikrini destekledi. Yoga gurusu Baba Ramdev, hafta sonu Çin ’le bağlantısı olan uygulamaları sildiğini gösteren tweetler paylaştı. 

Remove China Apps

aynı zamanda TikTok ’u telefonundan silen Hintli bir aktöre takviye veren Hindistan ’ın iktidar partisi BJP ’nin sözcüsü Nupur Sharma, “İlgili vatandaşların örnek teşkil ettiğini bakmak inanılmaz. Onlara en çok acı veren yerden vurmamız gerekiyor” dedi. 

Hindistan ’da Remove China Apps’in yayınlanmasının gerisinde Çin ’deki bir takım halk müziği başvuru ile dalga geçtiler ve Çinli zeki telefon üreticilerinin Hindistan pazarındaki baskınlığına atıf yaparak Hindistanlıları akıllı telefonlarını çöpe atmaya ağırlama ettiler. 

TikTok da gerilimden nasibine düşeni alıyor

Remove China Apps

İki ülke arasındaki gerilim devam ederken TikTok da bu gerilimle baş etmek zorunda kalan şirketler aralarında yer alıyor. Hindistanlı bir TikTok fenomeni geçtiğimiz günlerde Çin hükümetini eleştirdiği bir içeriğinin TikTok kadar kaldırıldığını bildirdi. 

Konuyla alakalı izah etme yapan TikTok sözcüsü, platformun kullanıcıların gösterme açılarının çeşitliliğinden tatmin duyduğunu ve daha itinalı bir çözümleme süreci kullanmak için çalıştıklarını söyledi. Sözcü, olaya konu olan içeriğin de yeniden yayına alındığını söyledi. 

Gerilimin arkasında Hindistan ’ın yavaşlayan ekonomisi bulunuyor

Remove China Apps

Varolan gerilim sadece internet üzerinden devam ediyor gibi görünse bile Hindistan hesaplı alanda attığı adımlarla Hindistan ’daki Çinli yatırımcılara güç günler yaşatıyor. Nisan ayında aracısız olarak tanıdık olmayan yatırım politikasını değiştiren Hindistan, Çinli firmaları daha sıkı bir denetimden geçirmeye başladı. 

Diğer komşu ülkelerden yatırımcılara da benzer bir duruş sergileyen Hindistan hükümeti, küresel pandemi nedeniyle zorlama günler yaşayan Hint şirketleri gözetmek için bu önlemleri aldığını söyledi. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, yabancı firmaların mallarının boykot edilmesine takviye verdiğini açıklarken, yavaşlayan ekonomiyi yeniden can vermek için vatandaşların lokal alternatiflere yönelmesi gerektiğini söyledi.

Hakkında admin

Check Also

Samsung, QLED TV'leri ile Zirveye Oynamasının Arkasındaki Faktörleri Açıkladı

Samsung, QLED TV’leri ile Zirveye Oynamasının Arkasındaki Faktörleri Açıkladı

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, daha çok akıllı telefonları ile konuşuluyor olsa da gerçekte bilgisayardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir