Anasayfa / Genel / Çin, Koronavirüsün Wuhan ’daki Canlı Hayvan Pazarından Çıkmadığını İddia Ediyor

Çin, Koronavirüsün Wuhan ’daki Canlı Hayvan Pazarından Çıkmadığını İddia Ediyor

Bilindiği üzere Çin ’in Wuhan şehrinde yer alan uzmanlar, koronavirüse dair vakaların ilk olarak Huanan Deniz Ürünleri ve Canlı Hayvan Pazarı’ndan çıktığını bildirmişlerdi ama Çin ’in başkenti Pekin merkezli egemen bir kuruluş olan Çin Hastalık Teftiş ve Önleme Merkezi, bu hafta Huanan ’da yer alan pazarda satılan hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda virüsün buradan çıkmadığını tespit ettiklerini açıkladı.

Wall Street Journal ’ın haberine kadar Çin Hastalık Denetim ve Önleme Merkezi ’nden Gao Fu, Huanan Deniz Ürünleri ve Canlı Hayvan Pazarı ’nın bu sürecin mağdurlarından biri olduğunu iddia ediyor. Pazardan alınan örnekler üzerinde yapılan incelemelerde pazarda yer alan hayvanların koronavirüs testinin negatif çıktığını ifade eden Fu, Huanan ’daki pazarcıların oradaki canlılardan enfekte olmamış olduklarını düşünüyor. 

Hayvan pazarıyla benzer ilk vakalar Çin ’de ortaya çıkmadı: 

canlı hayvan pazarı

Çin ’in Wuhan kentinde bulunan yetkililer, 31 Aralık 2019 tarihinde yeni bir koronavirüs türü olarak adlandırılan bu virüsle ilgili Dünya Sağlık Örgütü ’nü bilgilendirmişlerdi. Hatta birincil 41 vakanın bağlantılı olduğu düşünülen Huanan Pazarı, 1 Ocak tarihinde kapatılmıştı. Tahmini olarak ilk SARS salgını da 2002-2003 yılları aralarında yeniden Çin ’in Guangdong şehrinde bulunan bir canlı hayvan pazarından çıkmıştı. Bu salgında da virüsün yarasalardan misk kedilerine geçtiği sonrasında da kedilerden insanlara geçtiği düşünülüyor.  

İlginç bir şekilde o süre da pazarda bulunan ve satışı yapılan hiçbir hayvanın virüs testi pozitif çıkmamıştı. Yetkililere göre burada satılan ve insanlar göre tüketilen bu hayvanların salgın için taşıyıcı konumda olmaları böylece de muhtemel görünmüyor. Artan çalışmalar da Çin Hastalık Yoklama ve Önleme Merkezi ’nin öne sürdüğü iddiaları destekler nitelikte.

Ocak ayında yayınlanan bir araştırmaya kadar koronavirüse yakalanan birincil kişi, virüse 1 Aralık 2019 tarihinde maruz kalmış ve 8 Aralık 2019 tarihinde de belirtileri göstermeye başlamıştı. bununla birlikte 41 vakadan 13 ’ünün hayvan pazarıyla hiçbir şekilde bağlantısı olmamıştı. neticede Huanan Pazarı, vakanın açılış noktası yerine ilk toplu dağıtım noktası olabilir. 

koronavirüs

Koronavirüs salgınının ortaya çıkmasıyla beraber virüsün bir biyolojik tabanca olma ihtimali teorisi de yayılmaya başlamıştı. Virüsün, Wuhan ’da bulunan ve koronavirüs türlerini inceleyen laboratuvardan yayıldığı da iddia edildi ama keza Çin hem de Amerika Birleşmiş Devleti merkezli araştırmacılar, bu teoriyi destekleyebilecek hiçbir kanıtın olmadığını belirtiyor.  

Hakkında admin

Check Also

Sony, Kasım Ayı Ücretsiz PlayStation Plus Oyunlarını Açıkladı

Sony, Kasım Ayı Ücretsiz PlayStation Plus Oyunlarını Açıkladı

Sony, PlayStation Plus aboneliğine sahip olan kullanıcıların kasım ayında ücretsiz olarak erişebilecekleri oyunları açıkladı. Sony’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir