Anasayfa / Genel / Çin: Koronavirüs Aşısının İnsanlı Testlerinde 2. Aşamaya Geçtik

Çin: Koronavirüs Aşısının İnsanlı Testlerinde 2. Aşamaya Geçtik

Dünya genelinde 188 ülke ve bölgeye yayılan, 8,8 milyondan artı kişiye bulaşan ve 464 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine niçin olan koronavirüs salgınına aleyhinde çoğu ülkede aşı geliştirme çalışmaları devam ediyor.

Çin Tıp Bilimleri Akademisi Tıbbi Biyoloji Enstitüsü ’nden de bu konuda sevindiren bir data geldi. Çinli araştırmacıların mümkün koronavirüs aşısı için insanlı testlerde ikinci aşamaya başladıklarını açıkladı.

Son aşamaya bir kala

koronavirüs aşı

Dünya Afiyet Örgütü, koronavirüs salgının hızlandığı, dünyanın yeni ve güvenli olmayan bir aşamaya girdiği konusunda uyarıda bulunurken dünya genelinde birçok aşı insanlı testlerde öbür aşamalara gelmiş durumda. Ancak şu başlıca değin dünya genelinde hiçbir aşı testinde en büyük ölçekli aşama olan son adım 3. evre klinik testlere geçebilmiş yok fakat bu safha, aşının kullanıma sunulmadan önce geçmesi gereken bir adım.

Enstitü, bugün sosyal ağ kanallarından yaptığı açıklamada, cumartesi günü denek çalışmalar için 2. evre insanlı testlere başladıklarını duyurdu. 2. aşamaya geçen bu aşı, Çinli bilim insanlarının insanlı testlerini gerçekleştirdiği altı aşıdan bir parça başına konumunda bulunuyor.

koronavirüs aşı

2. aşamadaki testler, aşının dozunu belirleyecek ve potansiyel aşının dinç insanların bağışıklık sistemini güvenli bir şekilde harekete geçirip geçirmeyeceğini değerlendirmeye devam edecek. Çin Rahatsızlık Kontrol ve Koruma Merkezi Direktörü Gao Fu, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, 2020 ’nin sonlarında özel ihtiyaçları olan muhakkak grup insanların acil durumlarda denek aşıları kullanabileceğini söyledi.

Çin Tıp Bilimleri Akademisi Tıbbi Biyoloji Enstitüsü göre yapılan bir açıklamada Çin ’in gelecekteki aşı tedariklerine hazırlanması için bu yıl koronavirüs aşısı üretimine özel olarak görev edilmiş bir tesis kullanmayı beklediklerini söyledi.

Hakkında admin

Check Also

NVIDIA GeForce RTX 3070’in 3DMark Performansı Ortaya Çıktı

NVIDIA GeForce RTX 3070’in 3DMark Performansı Ortaya Çıktı

8nm Ampere GA104 tabanlı NVIDIA GeForce RTX 3070 kart, GeForce RTX 2080 Ti’dan biraz daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir