Anasayfa / Genel / Çin, Geçtiğimiz Hafta Uzaya İki Roket Daha Gönderdi

Çin, Geçtiğimiz Hafta Uzaya İki Roket Daha Gönderdi

Geçtiğimiz hafta NASA ve SpaceX tarihi bir an yazmakla meşgulken, Çin de havacılık konusunda başarılı geçmişine bir galibiyet daha eklemekle uğraşıyordu. Çin hükümeti, 30 Mayıs tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonu yoluyla iki başarılı roket atımı gerçekleştirerek bir kere daha rekor kırdı. 

Çin tarafından uzaya gönderilen iki roketten ilki Pekin saatiyle 30 Mayıs günü sabahleyin 4:13 ’te fırlatıldı. Uydular başarılı bir şekilde uzaya gönderildi ve Çin devlet yayıncılarından CCTV ’ye kadar, Güneybatı Çin ’den havalanan uydular sınırı başarılı bir şekilde geçti.  

36 saat içinde iki ayrı uydu uzaya gönderildi: 

Long March-11 isimli roketin tasarım şefi Peng Kunya, kendisiyle yapılan röportajda Long March-11’in Xichang Uydu Merkezi ’nden öncelikle uzaya gönderildiğini ve bu durumun roketin bambaşka bölgelerden de kolayca havalandırılabileceğini kanıtladığını açıklama etti. aynı zamanda, bu galibiyet Long March-11’in bambaşka bölgelere kolaylıkla uyum sağlayabildiğini de gösteriyor diyebiliriz.  

Long March 11 ’in başarıyla uzaya gönderilmesinden yaklaşık 36 saat dahi olmadan Çin hükümeti diğer uydusunu da uzaya gönderdi. Long March-2D isimli uydu ise Jiuquan Uydu Merkezi göre Pekin saatiyle 31 Mayıs akşamı saat 4:53 ’te başarılı bir şekilde fırlatıldı. Böylelikle Çin hükümeti havacılık ve uzay alanlarında uzun senelerdir gerçekleştirdiği çalışmaların başarılı sonuçlarını almaya devam ederek ülkenin bilim alanındaki başarısını bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.  

Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında siz Çin ’in bilim alanındaki egzersiz ve girişimlerini nasıl buluyorsunuz? aynı zamanda ülkemizin son zamanlarda büyük yatırımlar yaptığı havacılık ve uzay alanındaki düşüncelerinizi de yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.  

Hakkında admin

Check Also

Facebook Hisseleri Bir Günde Yüzde 6 Değer Kaybetti

Facebook Hisseleri Bir Günde Yüzde 6 Değer Kaybetti

ABD merkezli sosyal medya devi Facebook’un hisseleri, gün içerisinde yaklaşık %6 düşüş yaşadı. Gün içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir