Anasayfa / Genel / Çin, ABD’nin Teknoloji Tedarikçileriyle İlgili Yaptırımlarının Geri Çekilmesini Talep Ediyor

Çin, ABD’nin Teknoloji Tedarikçileriyle İlgili Yaptırımlarının Geri Çekilmesini Talep Ediyor

Çin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Washington ile arasındaki teknoloji, emniyet ve insan hakları konusundaki kötüleşen çatışmada Çinli şirketlere uygulanan ihracat yaptırımlarının geri çekilmesini istek etti.

ABD’nin almış olduğu kararın milletlerarası ilişkilerin temel normlarını ihlal ettiğini ve Çin’in çıkarlarına zarar verdiğini söyleyen bakanlık sözcüsü Zhao Lijian, “ABD’yi, hatalarını düzeltmeye, ilgili kararı iptal etmeye ve Çin’in içişlerine müdahale etmeyi bırakmaya çağırıyoruz” dedi.

ABD’nin ambargosu devam ediyor:

abd çin

ABD ’nin korkutma olarak görüp satışını ülkesinde yasakladığı teknoloji devi şirket Huawei, bu kampanyada adı geçen tek şirket değil. Video güvenlik ürünleri tedarikçisi Hikvision Digital Technology de bu ambargoya dâhil edilmiş durumda. Çin ’in bu konuda misilleme yapıp yapmayacağı konusundaysa herhangi bir izah etme yapılmadı.

Konuyla ilgili diğer bir açıklamaysa teknoloji tedarikçisi olan ve yüz tanıma sistemleri geliştiren CloudWalk Technology ’den geldi. CloudWalk Technology, ‘hileli muamelenin’ ABD’li şirketlere ve küresel gelişime hasar vereceğini söyledi.

Çin’in yeni gelişen teknoloji endüstrileri; kendi işlemcilerini, yazılımlarını ve öteki ürünlerini geliştiriyor oysa zeki telefonların ve öteki cihazların imal süreçleri için ABD, Avrupa ve Japonya’dan üreticilere ihtiyaçları var. Imal sürecinde zaman zaman bahsedilen ülkelerin teknolojilerine de gereksinim duyan Çin, bu ambargoların gelişimlerine eksi yönde tesir ettiğini düşünüyor.

abd çin

İnsan hakları ihlallerinden suçlanan Aksu Huafu Textiles Co., yaptığı açıklamada ABD’nin ‘gerçekleri pervasızca ihmalkârlık ettiğini’ açıkladı ve şirket, herhangi bir ABD üretimi malzemeyi, Çinli bir kaynakla rahatlıkla değiştirebileceğini ekledi.

Pekin ’in teknoloji sektöründe bu değin doyumsuz olması, Donald Trump ’ın 2018 yılında Çin ithalatına karşın vergileri arttırmasına sebep oldu. Küresel boyutta bir ticari savaş yolunda ilerleyen süreç, ocak ayında imzalanan ateşkesle bir nebze de olsa durulmuştu. Trump, Çin ’in daha fazla ihracat yapmaması durumunda, anlaşmadan geri çekileceğini de söylemişti. Ülkelerin şu anki durumlarına baktığımız süre aralarındaki gerilimin fazla da değişmediğiniz söyleyebiliriz.

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, birkaç saattir Trendyol ile ilgili bir meseleyi konuşuyorlar. İddialara göre Trendyol, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir