Anasayfa / Genel / Çin, 2021 Yılında Kendi Uzay İstasyonunu Kurmayı Planlıyor

Çin, 2021 Yılında Kendi Uzay İstasyonunu Kurmayı Planlıyor

Uzun senelerdir süregelen uzayda hakimiyet kurma yarışında geri kalmayı istemeyen Çin, kuracağı uzay isyasyonu ile bu amaçta yeni bir adım atıyor. En son SpaceX tarafından yürütülen Starlink Projesi ve ‘Crew Dragon‘ görevinden daha sonra bugün Çin Ulusal Uzay İdaresi, 2021 yılında yeni uzay istasyonlarını kuracaklarını açıkladı. Toplamda 11 fırlatmayla oluşturulacak olan bu uzay istasyonu 66 ton ağırlığa sahip olacak ve 6 aylık sürelerle 3 bambaşka astronot ekibi bu uzay istasyonunda çalışacak ve yörüngeyi terk etmeden önce 10 sene baştan başa hizmet verecek. 

Kurulacak uzay istasyonunun inşasının 2021 yılında bitmesi planlanırken 2023 yılında ise tamamen hizmete açılması bekleniyor. Keza oldukça büyük olacak olan bu istasyon; bir belli başlı yaşama alanı, iki tane de dünyanın ayrı yerlerinden çoğu araştırmacının uzay teknolojileri ve Zero-Gee (Ağırsızlık) Biyolojisi hakkında incelemeler oluşturacağı araştırma modülünden oluşacak.

Çin Ulusal Uzay İdaresi, projede görev alacak astronotlarını Temmuz ayında seçecek

Eğer her şey planlandığı gibi giderse ilk modülün fırlatılması, geçtiğimiz haftalarda Çin tarafından tanıtılan ve yapılan testlerde kalkış roketini Atlantik Okyanusu’na ve Afrika‘nın bir takım bölgelerine tesadüfen düşürmesiyle tartışmalı bir çıkış yapan yeni Long March 5B roket fırlatıcısı ile gerçekleştirilecek. Fırlatılan ilk modülden sonra öteki fırlatmalarda araştırma modülleri için zorunlu olan malzemeler ve uzay istasyonunun inşaatında çalışacak astronotlar yer alacak. Bu görevde yer alacak astronotlarını Temmuz ayında seçmeyi planladıklarını gösteren Çin Milli Uzay İdaresi, birincil defa bu astronotların sadece askeri geçmişi olan pilotlardan değil keza bilim ve fizik dallarında tecrübesi olan sivillerden de seçileceğini açıkladı.

Yeni açıklanan uzay istasyonu detaylarının yanı sıra Çin, ‘Xuntian‘ isimli yeni bir teleskopu da uzaya fırlatmaya hazırlanıyor. Hubble Uzay Teleskopu ile aynı ayna mimarisine sahip olacak olan Xuntian teleskopu, daha geniş mesafelerde görünüm sağlayabilecek ve uzay istasyonu ile aynı yörüngeye yerleştirilerek, bakımlarının ve kontrollerinin uzay istasyonunda yapılmasına olasılık sağlanacak.

Hakkında admin

Check Also

Türkiye'de Gönüllü Olacak 550 Kişiye Koronavirüs Aşısı Uygulanacak

Türkiye’de Gönüllü Olacak 550 Kişiye Koronavirüs Aşısı Uygulanacak

2020 yılının bir numaralı gündem maddesi olan koronavirüs salgını, olağan hayatımızı tümüyle değiştirdi. Uzmanlar, bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir