Anasayfa / Genel / Chromium Tabanlı Tarayıcılar için Yeni Sürükle ve Bırak Özelliği Geliyor

Chromium Tabanlı Tarayıcılar için Yeni Sürükle ve Bırak Özelliği Geliyor

Bundan Böyle birçok internet kullanıcısı, tarayıcı üzerinden dosyaları sürükleyerek diğer bir sekmede derhal açabileceğini biliyor. Sürükle ve bırak özelliği doğruca destekleyen dosya türlerindeki içerikleri kolaylıkla bir diğer sekmeye taşıyabilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde bir Microsoft Edge geliştiricisi göre ortaya çıkan bilgiye göre hem Microsoft ’un Chromium tabanlı tarayıcısına keza de teknoloji devi Google ’ın Chrome tarayıcısına yeni bir özellik geliyor. Bildiğiniz üzere, Google Chrome ve çoğu öteki tarayıcının mevcut ve önceki sürümlerinde bir dosyayı tarayıcının üzerine sürükleyip bıraktığınızda yeni bir sekmede açılıyordu.  

Bu nitelik her ne değin kullanışlı olsa da bazı sayfalarda istenmedik sonuçlara yol açabiliyordu. Hatta Google Chrome üstünde bir internet sitesini sürükle ve bırak özelliği kullanarak taşıdığınızda, bu dosyaların özelliğe o kadar uyumlu olmadığını görebilirsiniz. Eğer dikkatli olmazsanız, sonuç sitenin ve dosyaların kaybedilmesi olacak ve bu son derece sinir bozucu bir koşul. Neyse ancak Google bu sorunu çözmeye hazırlanıyor. Eğer Google Chrome veya Chromium tabanlı Microsoft Edge tarayıcı penceresi üstünde herhangi bir dosya, görüntü ya da videoyu sürüklerseniz taşıdığınız içeriğin öteki sekmede doğruca açıldığını göreceksiniz. 

Chromium 85.0.4163.0 ile sürükle ve bırak özelliği iyileşiyor: 

sekme

Chromium 85.0.4163.0 ile Google bu konuda bir değişikliğe gitme kararı almış durumda. Varsayılan özelliği değerlendirdiğimizde sürükle ve bırak özelliği, dosyayı mevcut sekme yerine yeni bir sekmede açacak. Dosyayı mevcut sekmede açılmak için ise dosyanın ekranın üstteki kısmına sürüklenmesi ve sekme üstünde bırakılması gerekiyor. Bu yeni sürükle ve bırak özelliğinin çoktan en güncel Canary güncellemesine eklendiğini belirtelim. Özelliğin yakında teknoloji devi Microsoft ’un Chromium tabanlı Edge tarayıcısına da ahenkli ülkü getirilmesi bekleniyor.  

Yeni sürükle ve bırak özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.  

Hakkında admin

Check Also

DOOM, Bu Sefer de Minecraft Koyunları Üstünde Oynandı [Video]

DOOM, Bu Sefer de Minecraft Koyunları Üstünde Oynandı [Video]

İlk olarak 2011 yılında PC’ye çıkan ve daha sonra yakaladığı devasa popülarite sayesinde neredeyse oyun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir