Anasayfa / Genel / Chrome, Bildirimleri Kötüye Kullanan Siteleri Kara Listeye Alıyor

Chrome, Bildirimleri Kötüye Kullanan Siteleri Kara Listeye Alıyor

Google Chrome, önümüzdeki ayın 14’ünde yayınlanması planlanan Chrome 84 ile birlikte, bildirimleriyle kullanıcıları taciz ettiğini düşündüğü siteleri kara listeye almaya başlayacak. Uyarı yayınlama ayrıcalığını kötüye kullandığına inanılan sitelerden gelen bildirim istekleri engellenecek. Bu müşteri sitelerden gelen bildirimler, Google’ın daha önce ‘Quiet UI’ (Gürültüsüz Kullanıcı Arayüzü) olarak nitelendirdiği ölçeklere düşürülecek ve kullanıcılara bir uyarı göstererek ilgili sitenin bildirimlerin kabul edilmesiyle insanları aldatmaya çalışıyor olabileceği vurgulanacak.

Google mahsul yöneticilerinden PJ McLachlan, 28 Mayıs’ta şirketin blogu için yazdığı yazıda, “Kötüye kullanılan bildirim pencereleri Chrome hakkında kullanıcılardan en sık aldığımız şikâyetler arasında yer alıyor” demişti. McLachlan’ın söylediğine kadar bu tip bildirimlerin büyük bir kısmı, eksik sayıdaki siteden kaynaklanıyor. McLachlan’a göre ‘kötüye kullanım’ bildirimleri iki geniş kategoride toplanıyor. ‘İzin isteği sorunları‘, kullanıcıları yanlış yönlendirerek onları çoğunlukla daha fazla bildirime müsade vermeye götürüyor. ‘Bildirim sorunları‘ ise, üçkâğıt saldırıları yapan ve fena niyetli yazılımlara temas veren, sistem uyarılarını taklit eden ya da sohbet iletileri belirten daha kötü uyarılar anlamına geliyor.

Yalnızca fena niyetli siteleri etkileyecek:

Chrome

Chrome 84’le birlikte tarayıcının kötüye kullanılan bildirimlere karşın koruması, daha önce kullanıcıların haberdar olmadan kabul ettikleri sitelerinkini yok, yalnızca kötüye kullanan sitelerden gelen yeni ‘izin isteklerini’ etkileyecek. McLachlan, gelecekte Google’ın bildirim karşıtı savunmasını hâlihazırda kabul edilmiş bildirimlere doğru da genişletebileceklerini söyledi. 

Google’ın kötüye tatbik bildirimlerine sahip olduğunu düşündüğü internet sitelerine, Chrome’un yeni kurallarını uygulamaya başlamasından en az 30 gün önce e-postayla bilgilendirme yapılacak. Bu sürede, ilgili sitelere sorunu ayarlama şansı verilecek ve siteler ikinci bir değerlendirme için başvurabilecek.

Google, popüler tarayıcısı Chrome ’un 83. sürümünü geçen ay yayınlamıştı. Chrome 83, ayrıca içerik keza biçim olarak bugüne dek yayınlanan en detaylı güncellemelerden biriydi.

Hakkında admin

Check Also

Ubisoft, Far Cry 6 ve Rainbow Six Quarantine, Covid-19 Nedeniyle Erteledi

Ubisoft, Far Cry 6 ve Rainbow Six Quarantine, Covid-19 Nedeniyle Erteledi

Fransız oyun stüdyosu Ubisoft, çeyrek sonuçlarını açıkladığı sırada iki yaklaşan iki önemli oyunu hakkında da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir