Anasayfa / Genel / Checka1n, iOS 14 Beta’da Jailbreak Uygulayabildiğini Açıkladı

Checka1n, iOS 14 Beta’da Jailbreak Uygulayabildiğini Açıkladı

Apple, bu hafta başında başlayan geliştirici konferansı WWDC 2020 ’de mobil işletim sistemi iOS ’in yeni sürümü olan iOS 14 ’ü tanıttı. iOS 14 ’ün tanıtımının ardındaki geliştirici beta sürümü, iOS geliştiricilerine sunuldu. 

Apple, sonbaharda halka açık sürümü yayınlanmadan önce geliştirici beta sürümünü yayınlayarak iOS geliştiricilerinin uygulamalarını iOS 14 ’e yerinde ayla getirmelerini hedefliyor. Geliştiricilerin bir aylık çalışmasının arkasından iOS 14 ’ün ilk halka açık beta sürümü, gelecek ay yayınlanacak. 

iOS 14 jailbreak

Her yeni çıkan iOS ve iPadOS sürümünde olduğu gibi iOS 14 ’ün beta sürümünün yayınlanmasının arkasından da jailbreak çalışmaları başladı. Bir jailbreak topluluğu olan checkra1n, iOS 14 ’ün beta sürümüne jailbreak uygulayabildiklerini açıkladı. 

Ekibin üyelerinden Dany Lisiansky, Twitter hesabından bir ekran görüntüsü paylaşarak checkra1n iOS 14 beta sürümünün jailbreak çalışmaları hakkında bilgi verdi. Lisiansky, paylaştığı ekran görüntüsünde iOS 14 ’ün yeni App Library arayüzü görülüyor. Ekran görüntüsündeki App Library ’de yer alan Other bölümünde checkra1n ’ın yükleyici uygulaması ve Cydia paket yöneticisi de bulunuyor. 

iOS 14 jailbreak

Checkra1n, iOS 14 ’e jailbreak uygulamak için epeyce çabuk davranmış gibi görünüyor. Checkra1n ’in iOS 14 jailbreak ’i checkm8 adı bahşedilen uygulamayla teçhizat tabanlı bootrom açığından faydalanıyor. Bu koşul, jailbreak ’in yalnızca bir yazılım ile yüklenemeyeceği anlamına geliyor olabilir.  

Dany Lisiansky, iOS 14 beta sürümüne jailbreak uygulamak için bazı ince ayarlar yerine getirmek zorunda kaldıklarını açıkladı. Bunun nedeni, Apple ’ın jailbreak ’i alıkoymak için aldığı dahili önlemler olabilir. Lisiansky, yinede jailbrerak ’in hemen çalıştığını açıkladı. 

iOS 14 jailbreak

Dany Lisiansky ’nin tweeti, checkra1n jailbreak ’in iOS 14 desteği alacağını gösteriyor. Oysa bu desteğin ne vakit nasıl olacağı demin kesin değil. Checkra1n jailbreak’e iOS 14 desteğinin yayınlanması için şu anda iki ihtimal bulunuyor. İlk olasılık iOS 14 desteğinin beta sürecinde yayınlanması ve vakit içinde güncellemeler almasıdır. İkinci olanak ise checkra1n ekibinin iOS 14 ’ün istikrarlı sürümünün yayınlanacağı sonbahara değin beklemesi ve istikrarlı sürüm yayınlandıktan sonra jailbreak ’i yayınlamasıdır. 

Hakkında admin

Check Also

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

2020 yılı hemen hiçbir şey için iyi geçen bir yıl olmadı. Otomobil üreticileri ise pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir