Anasayfa / Genel / CERN, Daha Güçlü ve Daha Büyük Bir Hadron Çarpıştırıcısı İnşa Edecek

CERN, Daha Güçlü ve Daha Büyük Bir Hadron Çarpıştırıcısı İnşa Edecek

Belli Başlı olarak 1954 yılında sabit olsa da CERN denildiği zaman adeta hepimizin aklına devasa büyüklükte olan, içerisinde evrenin atom yapısı, elektronlar ve evrenin başlangıcına dair birçok fizik deneyi gerçekleştirilen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı geliyor. Özellikle Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ve deneylerle bilim dünyasında birçok prensip imza atan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), bugünlerde yeni bir hadron çarpıştırıcısı inşa etmeye hazırlanıyor.

2038 yılına değin inşasının tamamlanması planlanan ve 100 kilometre uzunluğunda olacak olan bu yeni hadron çarpıştırıcısı, CERN’e 21 milyar euroya mülk olacak. Şu lahza mevcut olan ve üstünde geliştirmeler yapılan 27 kilometrelik Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ise 2021 yılının mayıs ayında bitmiş kullanıma açılacak ve 2024 yılına değin kullanılacak. Peşinde her tarafta bakıma alınacak olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, 2027 yılında yeniden kullanıma açılacak.

Yeni hadron çarpıştırıcısı, bambaşka araştırmaların da kapısını aralayacak:

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı CERN

Yeni hadron çarpıştırıcısı, daha fazla uzunlukla beraber daha pozitif ivmeye imkân verecek. Bu bağlamda en geç 2050 yılına değin yeni hadron çarpıştırıcısı, şu lahza mevcut olan çarpıştırıcıdan 6 kat daha artı güçlü olarak atomları çarpıştırıyor olacak. Ayrıca bu yeni hadron çarpıştırıcısı, elektronları ve pozitronları çarpıştırarak ‘Higgs bozonu’ alanında da yeni incelemeler yapılabilmesini sağlayacak. Lakin bu yeni hadron çarpıştırıcısı projesi bilim dünyasından da bazı tepkiler alıyor. Bir Takım bilim insanları, bu projenin yüksek tehlike / yüksek kazanç senaryosunda olduğunu ve yapılan yatırımların karşılığının beklendiği gibi geri alınamayabileceğini belirtiyor.

Frankfurt İleri Incelemeler Enstitüsü’ne ast bilim insanı Sabine Hossenfelder, yeni hadron çarpıştırıcısı projesiyle ilgili kaygılarını, “Bu projeyle beraber onlarca milyar euroluk rakamlardan bahsediliyor. Bence bilim dünyası şu lahza bu denli geniş yatırımlı bir araştırmayı yürütebilecek kapasitede değil. Bazı kısımlarda bu projeyi güvenilmez buluyorum. Neden bu paraları, uluslararası küresel ısınma veya salgın araştırmalarında kullanmıyoruz?” sözleriyle dile getiriyor.

Hakkında admin

Check Also

P.T.'nin PlayStation 5'te Oynanamayacağı Resmen Açıklandı

P.T.’nin PlayStation 5’te Oynanamayacağı Resmen Açıklandı

Sony’nin yeni nesil konsolu PlayStation 5’in geriye dönük uyumlulukla geleceği açıklanmış ve hatta PlayStation 5’te …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir