Anasayfa / Genel / Cem Yılmaz ’dan Netflix’e Efsane Ayar: Buranın Üçüncü Dünya Ülkesi Olmadığını Öğreneceksin

Cem Yılmaz ’dan Netflix’e Efsane Ayar: Buranın Üçüncü Dünya Ülkesi Olmadığını Öğreneceksin

Netflix ’in Türkiye ’de ürettiği orijinal dizilerin gerisinde ilk Türk filmi Yarına Tek Bilet, geçtiğimiz hafta platformda yayınlanmış, aniden bütün internet filmin reklamlarıyla dlup taşmıştı. Türkiye ’deki kütüphanesine çok sayıda yerli filmi de ekleyen platform, Cem Yılmaz ’ın farklı bir zihin ve çizgiye sahip olan Karakomik Filmler serisini de izleyicilere sundu. Oysa serinin 26 Haziran ’da Netflix ’te yayınlanan ikinci filmi, yayınlanan diğer yerli filmlerde olduğu gibi Netflix Türkiye tarafından herhangi bir şekilde duyurulmadı. 

Cem Yılmaz, Twitter ’da platfromun Türkiye profilini etiketleyerek hafif sitem kokan esprili bir paylaşım yaptı. Bunun üstüne Netflix Türkiye hesabından Cem Yılmaz ’ın paylaşımını alıntılayan bir duyuru paylaşımı yapıldı. Gerisinde Cem Yılmaz, Netflix’in takındığı bu tavrı nükteli bir eleştiriyle ele aldı.

Cem Yılmaz ’ın sitem içeren ilk paylaşımı filmi Türkiye listesinde zirveye yerleştikten sonradan geldi:

cem yılmaz

Karakomik Filmler 2, Netflix kadar sosyal medyada duyurusu yapılmamasına karşın 1 gün içinde Türkiye listesinde zirveye yerleşmişti. Geçtiğimiz hafta Netflix’in ilk Türk filmi Yarına Tek Bilet ’in yayınlandığını, bu film için Netflix tarafından önemli reklam bütçeleri harcandığını ve yoğun bir ilgiyle karşılandığını düşünürsek, Karakomik Filmler 2’nin duyurusu bile yapılmayan zirveye yerleşmesi manâlı bir başarı.

Netflix Türkiye, hiç uğraşmadan Cem Yılmaz ’ın tweetini alıntılayıp “esprili” bir şekilde olayı çözmeye çalıştı: 

netflix türkiye

Filmin duyurusunu bu şekilde yapan Netflix, takipçilerde “Cem Yılmaz ’ın filmlerini bile önemsemiyor” algısı oluşturdu. Karakomik Filmler serisini diğer Cem Yılmaz filmleri ile karşılaştıran ve hoş bulmayan izleyiciler Netflix ’in bu tavrını yerinde görürlerken, olayın filmlerden egemen bir şekilde yorumlayanlar Cem Yılmaz ’a hak verdi. 

Cem Yılmaz, yaşanan durumun ekran görüntüsünü çekerek nükteli bir paylaşımla son noktayı koydu: 

karakomik filmler 2

Cem Yılmaz ’ın bu paylaşımı, gerçekte Netflix ’in yabancı bir şirket olarak Türkiye ’deki izleyici alışkanlıklarına düzen sağlaması, öteki ülkelerde yaptığı gibi global çapta projelere imza atmamasıydı. Hatta Netflix’in Türkiye operasyonuna ilişkin uzun bir süredir “Televizyon kanalı gibi oldu” eleştirileri yükseliyordu. Cem Yılmaz ile çalışmış olan ve Işık Halkası filminin senaristi Yiğit Güralp, geçtiğimiz haftalarda Netflix ’in televizyonlaşması nedeniyle üyeliğini sildiğini açıklamıştı. 

Cem Yılmaz ’ın Netflix ’te film yayınlayan bir yapımcı konumunda olup platformun Türkiye pazarına ilişkin tutumunu eleştirmesi, bunu da reklamı yapılmadan zirveye yerleşen kendi filmi üzerinden yapması eşine az rastlanacak bir olay.

Cem Yılmaz’ın eleştirisi, “Türkiye’den neden Dark gibi bir dizi çıkmıyor?” sorusunun yanıtı gibi. Çünkü Netflix bunu istemiyor olabilir:

Umarız Netflix Türkiye, ülkemizdeki abone sayısını artırmaya yönelik bu süreci daha artı uzatmadan, tıpatıp Almanya (Örn: Dark) ya da Danimarka’da (Örn: The Rain) yaptığı gibi global çapta izlenecek Türkiye projeleriyle karşımıza kazanç. Zira Hakan: Muhafız veya Atiye dizileri Türkiye’de popüler, ancak çoktan yurt dışında unutuldular bile. Aşk 101 dizisi ise yalnızca Türkiye’deki izleyicilere karşın yerel bir proje kalitesinde. Bir Alman dizisi olan Dark’ın bile ülkemizde ciddi fan kitlesine sahip olmayı başardığını düşünelim. Keza Dark’ın ayrıca de 3 orijinal Türkiye dizisinin aşağıda Netflix imzası olduğunu hatırlayalım.

Hakkında admin

Check Also

Dünyanın İlk Elektronik Kağıt Tabanlı Esnek ve Renkli Ekranı Geliştirildi

Dünyanın İlk Elektronik Kağıt Tabanlı Esnek ve Renkli Ekranı Geliştirildi

E Ink, 2016 yılının mayıs ayında yeni bir teknolojisini tanıtmıştı. Şirketin elektrikli mürekkep dünyasında çığır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir