Anasayfa / Genel / Çayınızı Kahvenizi Alıp Gelin: Intel Tiger Lake Core i7-1165G7, AMD Renoir Ryzen 7 4700U ’ya Karşı

Çayınızı Kahvenizi Alıp Gelin: Intel Tiger Lake Core i7-1165G7, AMD Renoir Ryzen 7 4700U ’ya Karşı

Uzun yıllar işlemci pazarının az daha tek hakimi olan Intel, AMD ’nin daha efektif ve daha uygun fiyatlı modeller geliştirmesiyle beraber önemli bir pazar payı kaybetmişti. Son dönemde keza sunucular hem de konsollar için de AMD ’nin tercih edilmesiyle birlikte iki işyeri her alanda ciddi bir rekabete girmişti.

Günümüzde artık dizüstü bilgisayarlar da oyun oynamak isteyenlerin seçim ettiği ürünler aralarında yer alıyor, hatta oyuncu dizüstüsü olarak tanıdık markalar bile bulunuyor. Bu segmentte kullanılacak yeni Intel ve AMD işlemcileri de yavaşça ortaya çıkıyor.

Sadece 2 puanlık fark

amd renoir

Intel Core i7-1165G7, 10nm mimarili Tiger Lake ailesinin 4 çekirdekli 8 meslek parçacıklı bir üyesi olarak biliniyor. Bu işlemci, performans testlerinde AMD ’nin 8 çekirdekli Core Ryzen 7 4700U Renoir APU ’ları ile başabaş performans gösterdi. Daha önce 3DMark 11 benchmarklarında iki işlemci karşısında karşıya gelmiş olsa da bu benchmark testi, eski olduğu için 4 çekirdek üzerinde dinç ölçüm yapamamakla itham ediliyordu.

Rogame göre sızdırılan 3DMark Time Spy sonuçları da benzer performans rakamları ortaya koyuyor fakat grafik laf konusu olduğunda Xe farkını gösteriyor. Gelin karşılaştırma sonuçlarına birlikte bakalım.

En süratli 2. işlemciler karşı karşıya

intel amd benchmark

Tiger Lake-U çipler arasında Core i7-1165G7, Core i7-1185G7 ’nin anında ardından en hızlı ikinci işlemci olarak gözüküyor. 4 çekirdekli ve 8 meslek parçacıklı işlemcide asıl çekirdek hızı 2.8 GHz, en yüksek noktada ise 4.7 GHz oluyor. Yeni Intel Xe grafikler ise 11. nesilden 2 kat daha iyi performans sunuyor.

Diğer tarafta bulunan Ryzen 7 4700U da Renoir ailesinin Ryzen 7 4800U ’dan hemencecik sonraki en süratli üyesi olarak göze çarpıyor. Her iki işlemci de yapılan testlerde en yüksek TDW değerleriyle mücadele etti. Core i7-1165G7, Tiger Lake ’lerde standart olması beklenen LPDDR4x 4266 MHz bellekle birlikte gelecek.

Rakamlara baktığımızda ise Intel Core i7-1165G7, tam 5304 puanlık bir performans sergiliyor. AMD Ryzen 7 4700U Renoir ise ondan yalnızca 2 puan az alıyor. Grafik anlamında baktığımızda Tiger Lake hemen hemen %35 ’lik bir avantaj kurmayı başarıyor. Genel işlemci testlerinde ise Renoir amiral gemisi, sahip olduğu iki kat pozitif çekirdek ve iş parçacığının da etkisiyle %34 gibi belirgin bir menfaat yakalamayı başarıyor.

Ryzen 7 4800U ’nun üstünlüğünü ne değin koruyacağı belli olmasa da Intel ’in güya sayıda çekirdekle rekabet etmesi ve GPU geliştirmeleri sağlaması oldukça işaret. Tabii AMD ’nin de henüz tanıtmadığı grafik işlemcileri olduğunu unutmamak gerekiyor.

Geçtiğimiz dönemde yeni işlemcilerden biri, Battlefield V ’te 1080p ’de karşımıza çıkmıştı. Mühendislik örneği olan bu işlemci, 30 FPS performans sağlamayı başarmıştı. Bu işlemcilerin ve Xe grafiklerin, 10. nesilden iki, 9,5. nesilden ise 4 kat daha hızlı olduğunu ifade etmişti. 

Intel Tiger Lake ve AMD Renoir ’in teknik özellikleri

intel amd

Intel Tiger Lake Özellikleri:

İşlemci Ailesi: Intel 11. Cins Core Altyapılar: 10 nm CPU çekirdek mimarisi: Willow Cove Çekirdek/İş parçacığı sayısı: 4/8 Max CPU hızı: TBD GPU çekirdek mimarisi: Xe Grafik Max GPU çekridek sayısı: 96 EU MAx GPU hızı: TBD Çıkış: 2020 ortası

AMD Renoir özellikleri

İşlemci Ailesi: AMD Ryzen 4000 Altyapı: 7 nm CPU çekirdek mimarisi: Zen 2 Çekirdek/İş parçacığı sayısı: 8/16 Max CPU hızı: 4.2 GHz GPU çekirdek mimarisi: Vega Max GPU çekridek sayısı: 8 CU MAx GPU hızı: 1750 MHz Çıkış: Mart 2020

Intel Tiger Lake işlemcilerin yakında karşımızda olması bekleniyor. Hatta önümüzdeki ay bile bu işlemcileri görmemiz ihtimaller kapsamında bulunuyor. Siz bu iki işlemci ailesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce hangisi daha iyi?

Hakkında admin

Check Also

ABD'dekine Benzer Bir Monolit, Bu Sefer Romanya'da Ortaya Çıktı

ABD’dekine Benzer Bir Monolit, Bu Sefer Romanya’da Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz hafta sizlere aktardığımız biz haberimizde, ABD’nin Utah eyaletindeki çorak bir arazide monolit bulunduğundan bahsetmiştik. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir