Anasayfa / Genel / Büyük Beyaz Köpek Balıklarının Besin Alışkanlıklarıyla İlgili Şaşırtıcı Araştırma

Büyük Beyaz Köpek Balıklarının Besin Alışkanlıklarıyla İlgili Şaşırtıcı Araştırma

Okyanusların en yırtıcı canlıları olan büyük beyaz köpek balıkları, bilim dünyası göre hala keşfedilmeyi bekleyen öyle fazla gizem barındırıyor. Avustralya’nın doğu kıyısındaki sularda yaşamış büyük beyaz köpek balıklarının beslenme şekillerini araştıran bilim insanları, bu korkutucu canlıların gıda alışkanlıklarına dair yeni bulgular elde etti.

Frontiers in Marine Science dergisinde yayınlanan araştırmaya kadar, köpek balıklarının farklı beslenme alışkanlıkları var ve bu canlılar, yemek seslenmek için deniz yatağında varsayım edilenden fazla daha artı süre harcıyorlar.

Büyük beyaz köpek balıkları, yemek bulmak için deniz tabanında varsayım edilenden daha artı zaman geçiriyor

büyük beyaz köpek balığı

Doğu Avustralya’da beyaz köpek balıkları çoğunlukla Güney Queensland eyaleti ile Tazmanya’nın kuzeyi arasındaki sığ sularda yaşıyorlar. bununla birlikte bilim insanları, lokal koruma ve idare çabalarına rağmen söz konusu bölgedeki köpek balıklarının gıda alışkanlıklarını bütün anlamıyla karakterize etmeyi başaramamışlardı.

Bunun için araştırmacılar, lokal bir köpekbalığı yönetim programı dahilinde yakalanan 40 genç büyük beyaz köpekbalığının midelerini inceleyerek, Avustralya’nın doğu kıyısındaki büyük beyazların beslenme şekilleri hakkında başta detaylı bilgilere ulaşmayı başardılar.

Araştırma, büyük beyazların gıda ihtiyaçlarına ışık tutuyor

büyük beyaz

Laf konusu çözümleme, köpek balıklarının mide içeriğinin yaklaşık yüzde 32’sinin Avustralya somonu gibi açık veya orta su okyanuslarında yer alan balıklardan oluştuğunu ortaya koydu. dahası deniz yıldızları, tek veya yassı balıklar gibi okyanus tabanına yakın yaşamış canlıların da beslenmelerinin yüzde 17’sinden fazlasını oluşturduğu sonucuna varıldı.

Çalışmanın başyazarı, Sydney Üniversitesi Yaşam ve Çevre Bilimleri Fakültesi’nden Richard Grainger, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Köpek balıklarının midelerinde, tipik olarak deniz tabanında yaşayan ya da kuma gömülü olan değişik balık türlerinden kalıntılar bulduk. Bu, köpekbalıklarının zamanlarının büyük bir bölümünü deniz tabanının üstünde yemek arayarak geçirdiklerini gösteriyor” dedi.

Araştırmada incelenen köpek balıklarının hepsi genç olduğu için, araştırmacılar bulguların öteki genç beyaz köpek balıklarını da temsilcilik edebileceğini düşünüyor. Bilim insanları, daha büyük beyaz köpek balıklarının daha yağlı gıda eğiliminde olduklarını; bunun da, muhtemelen daha uzun mesafeler için daha pozitif enerjiye ihtiyaç duymaları ile açıklanabileceğini söylüyor. 

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, birkaç saattir Trendyol ile ilgili bir meseleyi konuşuyorlar. İddialara göre Trendyol, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir