Anasayfa / Genel / Bulgaristan ’da COVID-19’dan Sonra Kuş Gribi Salgınının Patlak Verdiği Duyuruldu

Bulgaristan ’da COVID-19’dan Sonra Kuş Gribi Salgınının Patlak Verdiği Duyuruldu

Çin ’de ortaya çıktıktan sonradan kısa zaman içerisinde öteki ülkelere yayılan ve bu senenin tamamında dünya çapında etkili olan koronavirüs salgını hemen şimdi sona ermeden hudut komşumuz Bulgaristan ’dan yeni bir salgın haberi geldi. Dünya Hayvan Sağlığı Kurumu göre yapılan açıklamada ülkede H5N8 kuş gribi salgının ortaya çıktığı söylendi. Koronavirüs nedeniyle yaşanan zor günler geride bırakılmamışken açıklanan kuş gribi salgını nefret yarattı.

Dünya genelinde şu anki verilere kadar 8,5 milyondan artı insana bulaştığı tanıdık koronavirüsle çaba sürerken ve hâlâ yeni can kaybı haberleri gelmeye devam ederken Bulgaristan ’dan iletilen kötü haber endişeleri artırdı. Dünya Hayvan Sağlığı Kurumu, saptama edilen ve hızla yayılmaya başladığı söylenen salgının bulaşıcılığının oldukça yüksek olduğunu da aktardı. Yetkililerin olayı araştırmaya ve zorunlu önlemleri almaya başladığı bilinse de kısa sürede yayılan yeni salgın herkesi korkuttu. 

Virüs kısa sürede salgın hâlini aldı:

kuş gribi

Yetkililer, tespit edilen virüsün kısa süre içerisinde yayılarak maalesef bir salgın hâline geldiğini aktararak Bulgaristan ’ın güneyinde bulunan Asenovgrad şehrinde 68 kuşun öldüğünü açıkladı. Salgının başladığının tespiti yapıldıktan sonra bölgede 79 bin kanatlı hayvanın itlaf edildiği de gelen bilgiler aralarında. Türkiye sınırına neredeyse 200 km uzaklıkta bulunan Asenovgrad şehrine motorlu taşıtla ulaşımın 3 saat olduğunu da söyleyelim. Yani salgının merkezi ülkemize epeyce yakın.

Bulgaristan ’daki yetkililer yukarıda paylaştığımız bilgiler açık havada az önce ayrı bir data paylaşımı yapmış değil. Aynı vakaların geniş sayılabilecek bir alanda görüldüğü bilinse de şu an için herhangi bir teferruat verilmiyor. Herkesi korkutan bu yeni salgın için gerekli bütün önlemlerin alınıp yayılımın önlenmesi bekleniyor. 

Hakkında admin

Check Also

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Küresel iklim değişikliği tüm dünyayı etkilemeye devam ederken Güney Afrikalı bilim insanları, küresel iklim değişikliğinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir