Anasayfa / Genel / Bulanık Fotoğrafları HD Görsellere Çeviren Yapay Zekâ

Bulanık Fotoğrafları HD Görsellere Çeviren Yapay Zekâ

Duke Üniversitesi‘nden bir grup araştırmacı, geliştirilen son algoritmanın diğer fotoğraf ayar yöntemlerinden daha iyi performans gösterdiğini söyledi. Belki olduğunuzdan daha öbür görünmeyeceksiniz lakin çektiğiniz fotoğraflar şu ana kadar hiç olmadığı kadar net olabilecek. Vasıta, Duke Üniversitesi araştırmacıları göre fotoğraf düzeltmeye yeni bir teşebbüs olarak geliştirildi. Suni zekânın alıştırma prensibi; yüklediğiniz fotoğrafa en benzer olanı kendi HD yüz arşivinde aramaktan geçiyor. Sistem, sıkıştırılmış benzer boyutta bir yüz bulunca duruyor.

Fotoğraflar; iki asap ağı birbirine çarparak yeni görsel üreten, üretken çekişmeli ağlar kullanılarak oluşturuluyor. Takım, birkaç pikseli 64 katı daha pozitif gerçekçi yüzlere dönüştürebileceğini söylüyor. Araştırmacılar, kullandıkları suni zekânın, fotoğrafın orijinalinde belirsiz bir şekilde seçilebilen buruşukluk, kirpik, sakal gibi unsurları ‘hayal edebildiğini ’ bahis ediyorlar, keza mikroskobik görüntülerden uydu görüntülerine kadar bir dizi başka tatbik için görsel oluşturabileceğini düşünüyorlar.

Birkaç pikselden HD görüntüye:

Suni akıl, saç ve çene yapısı gibi fotoğrafın orijinalindeki birkaç unsuru değiştirse de çözünürlük açısından oldukça başarılı. Araştırma ekibine önderlik eden Duke Üniversitesi’nden bilgisayar bilimci Cynthia Rudin, “Bu çözünürlükte bir görüntü, bu denli ayrıntılı bir şekilde bu derece süper çözünürlük seviyesine çıkarılmamıştı” dedi. Ekibin ve projelerinin yer aldığı internet sitesini buradan ziyaret ederek bu yapay zekâyı kendiniz de deneyimleyebilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerdeyse Hollandalı fotoğrafçının yaptığı bir projede bir suni zekâ, Napolyon ’un çizilmiş resimlerini kullanarak imparatorun reel yüzünü oluşturdu. Napolyon Bonapart ’ın yüzü, bir suni akıl yardımıyla gerçeğe yakın bir portreye dönüştürüldü. Yaşadığı dönemde Jacques Louis-David, Horace Vernet ve Vasiliy Vereşagin gibi ressamlar tarafından devlete ait çizilen Napolyon ’un, Hollandalı fotoğrafçı Bas Uterwijk bir uçtan bir uca fotoğrafa yakın bir portresi oluşturuldu. Napolyon ’un hakiki yüzüne buradan ulaşabilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

Opera Mini, Android’de 500 Milyon İndirmeyi Aştı

Opera Mini, Android’de 500 Milyon İndirmeyi Aştı

Android işletim sistemi oldukça uzun zamandır kullanımda ve ondan öncesine kadar giden çok fazla uygulama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir