Anasayfa / Genel / Bomba İddia: Türk Şirketi Peak Games, 2 Oyununu 1 Milyar Dolara Satacak

Bomba İddia: Türk Şirketi Peak Games, 2 Oyununu 1 Milyar Dolara Satacak

Teknoloji ve bilişim dünyasındaki yerli girişimlerin en değerlisi, 2015 yılında Alman Delivery Hero tarafından 569 milyon dolara satın alınan Yemeksepeti olmuştu. Gerisinde Masomo dahil böylece fazla şirket, ülkemizin en değerli girişimlerini yurt dışındaki şirketlere satarak bilişim sektörünün öncüsü konumuna gelmişlerdi. 

İstanbul merkezli Türk mobil oyun şirketi Peak Games, iddialara kadar iki popüler oyunu Toon Blast ve Toy Blast ’ı ABD ’li Zynga ’ya satış üzere. Şirketin bu satışının 1 milyar doların üstünde değerleneceği konuşuluyor. Eğer bu gerçekleşirse Peak Games, Türkiye tarihinin en değerli girişimini gerçekleştirmiş olacak.

2 oyuna 1 milyar dolardan fazla ödeme yapılacak: Peki bu ne kavrama geliyor?

Peak Games ’in bu satışı gerçekleştirmesiyle, ülkemizde ilk kez 1 milyar doların üstünde değere sahip bir girişim görmüş olacağız. İş dünyasında “unicorn girişim” olarak adlandırılan 1 milyar dolar ve üzeri değere sahip girişimlerin sayısı bütün dünyada yaklaşık 500. Türkiye tarihinde ise daha önce 1 milyar dolar değere ulaşan girişim görülmedi.

Olaya bir diğer açıdan bakacak olursak bu satışla birlikte Türkiye ’nin en değerli girişimi artık e-ticaret ve süratli servis alanındaki Yemeksepeti olmayacak. Onun yerine uzun süre her tarafında Peak Games ’in yaptığı satış konuşulacak. sırası gelmişken Peak Games, geçtiğimiz sene 41 TV kanalında aynı zamanlı alışılmadık bir reklam yayınlayan şirketin ta kendisi (Şirket, sonra yayınlanan reklamın özgün olmadığına dair yorumlama da yapmıştı).

Mobil oyun sektörü, Türkiye ’nin girişimcilik tarihini şekillendiriyor:

ABD ’li Zynga, 2017 ’de Peak Games ’in okey bölümünü 100 milyon dolar karşılığında satın almıştı. Aradan 1 yıl geçtikten daha sonra İstanbul merkezli bir diğer yerli oyun girişimi olan Gram Games ’in tamamı, 250 milyon dolara Zynga ’nın olmuştu. Bu tarihi satışlar yerli mobil oyun sektörünün geleceğini belirlerken, Kafa Topu 2 ile çıkış yakalayan Masomo; 100 ila 300 milyon aralarında bir değerle Miniclip kadar 2019 ’da satın alınmıştı.

Hakkında admin

Check Also

Amazon'un Bulut Tabanlı Oyun Sistemi Luna Erken Erişime Açıldı

Amazon’un Bulut Tabanlı Oyun Sistemi Luna Erken Erişime Açıldı

Amazon, geçtiğimiz haftalarda bulut oyun hizmeti Luna’yı duyurmuştu. Şirketin bulut oyun sistemi, Google Stadia, Xbox …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir