Anasayfa / Genel / Birçok Havayolu Şirketi, Koronavirüs Nedeniyle ‘First Class’ Bilet Satışlarını Durdurdu

Birçok Havayolu Şirketi, Koronavirüs Nedeniyle ‘First Class’ Bilet Satışlarını Durdurdu

Dünyada hâlâ etkisini devam ettiren koronavirüs salgınından ola ki de en çok etkilenenler havayolu şirketleri oldu. Hemen Hemen evrensel düzeyde uygulanan uçuş yasakları ve peşinde gelen karantina dönemi, birçok havayolu şirketinin gelirine büyük bir darbe vurmuş oldu. Birçok ülkede normalleşme dönemine geçilmeye başlanan bu günlerdeyse hâlâ gezi fikri insanların genellikle böylece sıcak baktığı bir şey değil. Özellikle global bir salgının olduğu bu dönemde topluluk havalimanlarına adım atmak bile öyle zekice bir hareket olarak değerlendirilmiyor.

Havayolu şirketleri de yolculuk kataloglarını COVID-19 hastalığının hüküm sürdüğü bu döneme kadar ayarlamaya çalışıyor. Bu bağlamda çoğu havayolu şirketi, ‘first class’ bilet satışlarını açıklanmış bir zamana değin erteleme kararı aldı. Havayolu şirketlerinin aldığı bu kararın temelindeyse azalan yolcu sayısıyla beraber her yolcunun sosyal mesafe gereği fazladan alana sahip olabilmesinin sağlanması yatıyor.

Uçaklar %20 doluluk oranıyla uçuş yapıyor:

Boş Uçaklar

Geçtiğimiz günlerde ABD’de ortaya çıkan bir rapora göre ABD içerisinde yapılan uçuşlarda uçaklar, maksimum %20‘si doymuş bir şekilde kalkış yapıyor. bu nedenle de halk müziği, oldukça abes olan uçaklarda first class bilet satın alma ihtiyacı duymuyor. El Al, Etihad, Lufthansa, Singapore Airlines, Qantas ve Qatar Airways gibi çoğu havayolu şirketi de şu lahza için first class bilet satışlarını durdurmuş durumda. Ayrıca çoğu havayolu şirketi çift katlı heybetli uçaklarını, yakacak tasarrufu sağlayabilecek daha minik modellerle değiştirmeyi tercih ediyor. 

Koronavirüs salgının havayolu sektöründe sebep olduğu genel hesaplı çöküntüye göz atıldığında, Wall Street Journal‘da çıkan raporlara tarafından havayolu endüstrisi sadece bu yıl gelirlerinin hemen hemen 84 milyar dolarını kaybetmek üzere. Yaşanan bu gelir kayıpları, yalnızca Kuzey Amerika‘da bile 23 milyar dolara ulaşıyor. Ortaya meydana çıkan raporlarda bulunan uzmanların görüşlerine kadar havayolu endüstrisi koronavirüs salgını nedeniyle aldığı idareli darbenin etkilerinden 2022 yılına kadar kurtulamayabilir.

Hakkında admin

Check Also

'Dışkı Nakli' Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

‘Dışkı Nakli’ Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

Farklı üniversitelerde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, yaşlanmayla ilgili oldukça ilginç bir çalışma yaptılar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir