Anasayfa / Genel / Bir Türk Girişimci, İlk Yerli Deniz Otomobilini Üretti

Bir Türk Girişimci, İlk Yerli Deniz Otomobilini Üretti

Antalya’da yaşamış 38 yaşındaki girişimci Muammer Şahinkaya, birincil yerli deniz otomobilini üretti. Şahinkaya’nın Döşemealtı ilçesindeki 180 metrekarelik atölyede ürettiği ve ‘Spyder’ adını verdiği otomobiller, ülkemizde olduğu değin yurtdışından da ilgi görüyor.

Jet-ski motorlarının takıldığı Spyder adlı otomobiller, 100 km/sa hıza ulaşabiliyor. Şahinkaya, fiyatları 35 ile 70 bin TL arasında olan deniz otomobillerini sosyal medyadan görüp ABD’den bile talepte bulunanlar olduğunu açıkladı. Girişimci, aracın bilhassa jet-ski’den düşme korkusu yaşamış ileri yaştaki insanlardan alaka gördüğünü belirtti.

Spyder adlı deniz otomobilleri, jet-ski motorlarından şiddet alıyor

yerli deniz otomobili

Daha önce yat firmalarında çeşitli projeler üzerine incelemeler yaptığını ve insanların ihtiyaçları doğrultusunda yeni projeler üretmeye karar verdiğini söyleyen Muammer Şahinkaya, “2015 yılında çalışırken evimin çatısında otomobil üstüne modelleme çalışması yaptım. Sonrasında bir jet-ski motoru bularak bunu otomobile monte ettim” dedi.

yerli deniz otomobili

Şahinkaya, 2 yıl önce aracın tüm testlerinin tamamlandığını ve arkasından Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı tarafından kendilerine imal izni verildiğini belirtti. Ferrari’nin ikonik Spyder modelinden ilham bölge deniz otomobili, jet-ski’ye tarafından daha tehlikesiz bir alternatif olarak öne çıkıyor ve uygulamak isteyenler için kaptan ehliyeti gerektirmiyor.

Yerli deniz otomobili şimdiye değin 30 adet üretildi

yerli deniz otomobili

Bir aracı 3- 4 hafta içerisinde teslim ettiklerini bildiren girişimci, “Bugüne değin 30 araba ürettik. Koronavirüs nedeniyle ertelenen 12 siparişimiz var. Müşterilerimiz jet-ski’lerini getirdiği vakit motorunu bizim yaptığımız otomobile aktarıyoruz. Jet-ski’lerin kabuklarını ise kendilerine iade ediyoruz. Böyle bir üretimde alıcıya araba 35 bin TL’ye mal oluyor. Jet-ski’leri yoksa ve anahtar teslim vasıta istedikleri vakit fiyat 60- 70 bin aralarında değişiyor” biçiminde konuştu.

yerli deniz otomobili

Şu esas kadar ürettikleri deniz otomobillerine 110 ve 130 beygir almak üzere 2 çeşitlilik motor taktıklarını belirten Şahinkaya, 110 at gücünde kara hızıyla 80 km/sa hıza çıkabildiklerini, 130 beygirde ise 100 km/sa hıza ulaştıklarını belirtti. Yerli girişimci, hedeflerinin büyük olduğunu ve sürpriz olması açısında şimdilik açıklamayacaklarını aktardı.

Hakkında admin

Check Also

Huawei, HarmonyOS'un Aralıkta Akıllı Telefonlara Geleceğini Bir Kez Daha Onayladı

Huawei, HarmonyOS’un Aralıkta Akıllı Telefonlara Geleceğini Bir Kez Daha Onayladı

Çinli haber sitesi MyDrivers’a açıklamalarda bulunan Huawei Tüketici İş Grubu Yazılım Geliştirme Başkanı Wang Chenglu, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir