Anasayfa / Genel / Bir Suni Zeka, Napolyon ’un Hakiki Yüzünü Oluşturdu

Bir Suni Zeka, Napolyon ’un Hakiki Yüzünü Oluşturdu

Fransa ’nın en ünlü imparatoru olan Napolyon Bonapart ’ın yüzü, bir yapay zeka yardımıyla gerçeğe yakın bir portreye dönüştürüldü. Yaşadığı dönemde Jacques Louis-David, Horace Vernet ve Vasiliy Vereşagin gibi ressamlar göre devlete ait çizilen Napolyon ’un, Hollandalı fotoğrafçı Bas Uterwijk bir uçtan bir uca fotoğrafa yakın bir portresi oluşturuldu. 

1804 – 1814 yılları aralarında kendisini Fransa İmparatoru duyuru eden Napolyon Bonapart, 1815 yılındaki yenilgisine dek Avrupa ’nın en büyük komutanlarından biri olarak kabul edildi. Bu süreçte bazı başarılı fotoğraf çalışmalarıyla resmedilen komutan, yapay zekanın yardımıyla gerçekçi bir görünüme kavuştu. 

Ganbrood” takma ismini kullanan Hollandalı artist tarafından gerçekleştirilen projede, Art Breeder baştan sona o kadar çok tablo bir araya getirildi. Mesela Napolyon ’un üstündeki giysileri, usta Jacques-Louis David ’in tablosundan aldığını söyleyen Uterwijk, Napolyon ’un resmedildiği tüm resimleri alıp nasıl bir görünüme sahip olması gerektiğine karar veren bir suni zekadan destek almış. 

Karşımıza meydana çıkan görünüm, yapay zekaların ne dek güçlendiğini de gözler önüne seriyor. Çizilen resimlerden edindiği bilgilere göre fazla gerçekçi bir Napolyon portresi oluşturmayı başaran suni zeka, daha da fazla geliştiğinde gerçeğinden ayırt edilemeyecek figürler tasarlayabilir. 

Peki, sizce yapay zekanın Napolyon Bonapart çizimi gerçekçi olmuş mu? Bu teknoloji nereye doğru gidiyor? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlere bildirebilirsiniz. 

Hakkında admin

Check Also

Microsoft'tan Xbox Oyunları İçin Black Friday İndirimi Başladı: İşte İndirime Giren Oyunlar

Microsoft’tan Xbox Oyunları İçin Black Friday İndirimi Başladı: İşte İndirime Giren Oyunlar

Microsoft, Xbox kullanıcıları için Black Friday indirim kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında birçok oyun indirime girerken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir