Anasayfa / Genel / Bir Nvidia Mühendisi, Raspberry Pi İçin Vulkan Sürücüsü Yayınladı

Bir Nvidia Mühendisi, Raspberry Pi İçin Vulkan Sürücüsü Yayınladı

Raspberry Pi CEO’su ve kurucusu Eben Upton, birkaç hafta önce Raspberry Pi 4 için geliştirilmekte olan Vulkan sürücüsü için çalışmaların devam ettiğini ve bir vakit daha beklememiz gerektiğini duyurmuştu. Ama NVIDIA Mühendisi Martin Thomas, ‘RPi-VK-Driver’ adında resmi olmayan kendi Vulkan sürücüsünü geliştirerek yayınladı.

Vulkan fiilen bir yeni tür düşük seviyeli grafik ve veri işlem API’si (Başvuru Programlama Arayüzü). Vulkan, yüksek verimlilik ve modern GPU’lara platformlar arası erişim sağlamayı hedeflerken, OpenGL ve DirectX’e alternatif olarak öne çıkıyor. Martin Thomas, Raspberry Pi için bu yeni düşük seviyeli RPi-VK-Driver sürücüsünü iki yıldır geliştiriyordu.

RPi-VK-Driver, düşük seviyeli GPU sürücüsü olarak yayınlandı

raspberry pi, vulkan sürücüsü

RPi-VK-Driver, Vulkan standardının bir daha alçak kümesini cihazlara içeren yeni düşük seviyeli GPU sürücüsü olarak tanımlanıyor. Yeni Vulkan sürücüsü, Raspberry Pi 4’ten önceki tüm versiyonlarda bulabileceğiniz Broadcom VideoCore IV GPU’larla uyumlu ve böylece, Raspberry Pi Zero’dan Model 3B+’a kadar bütün cihazları destekliyor.

Sürücüyü Raspberry Pi 3 Model B+’da kullanan Thomas, Quake III Arena oyununda 100 FPS’nin üstüne çıkabildi.. Broadcom VideoCore IV grafik kartı 1080p çözünürlüğü desteklemediği için oyunu 720p çözünürlükte çalıştırıyor. Thomas, RPi-VK-Driver’ın OpenGL ile karşılaştırıldığında daha iyi hafıza yönetimi ve daha pozitif hız sunduğunu belirtiyor. Hem, MSAA (çok örnekli kenar yumuşatma), düşük düzeyli gölgelendiriciler ve performans sayaçları gibi yeni özellikler için yardım de sunuyor.

Raspberry Pi 3 Model B+’ta Quake III’ün çalıştırıldığı anlar:

Hakkında admin

Check Also

İşlemci ve Ekran Kartında Yaşanan 'Darboğaz' Sorunu Nedir, Nasıl Kontrol Edilir?

İşlemci ve Ekran Kartında Yaşanan ‘Darboğaz’ Sorunu Nedir, Nasıl Kontrol Edilir?

Eğer yüksek performans veren bir oyuncu bilgisayarına sahipseniz, daha yeni ve daha iyi bir ekran …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir