Anasayfa / Genel / Bir Grup Araştırmacı, Elektronla Kuantum Işınlamayı Gerçekleştirdiklerini İddia Etti

Bir Grup Araştırmacı, Elektronla Kuantum Işınlamayı Gerçekleştirdiklerini İddia Etti

Hepimizin senelerdir değişik bilim kurgu filmlerinden veya kitaplarından tanıdık olduğumuz ‘ışınlanma’ yakın zamanda günümüzün ve geleceğimizin bir parçası hâline gelebilecek gibi görünüyor. Meşhur fizikçi ve bilim insanı Albert Einstein‘ın teoremini esas alan, cisimlerin somut bir ortamda olmasalar bile birbirlerine tutunabilmesini sağlayan kuantum ışınlanma, bazı bilim adamlarının iddialarına göre başarıldı ama bu bahsi geçen ışınlanma tam olarak maddelerin ışınlanması yerine şu an için daha fazla ‘veri’ aktarımı konusunda başarılmış durumda. 

Bilim insanlarının daha önce yapmış olduğu araştırmaya kadar kütlesiz cisimler ve genel olarak ışığın temel maddesi olan ‘fotonlar’, birbirlerine dolanarak ‘kuantum bitler’ oluşturabiliyorlar. Bu bağlamda bilim insanları bu fotonların oluşturduğu kuantum bitlerinin ışınlanma yoluyla bilgi aktarabileceğini belirtiyolardı lakin şu an yapılan yeni araştırmaya tarafından bilim insanları, fotonlar yerine elektronlar kullanılarak benzer işlemin gerçekleştirilebildiğini öne sürüyor.

Bahsi geçen kuantum ışınlanma, elektronlar tamamen gerçekleştirilebiliyor:

Kuantum Işınlanma

Yürütülen yeni araştırma, kuantum bitlerini elektronlarla oluşturmayı başaran birincil araştırma. Rochester Üniversitesi’nden John Nichol, konuyla ilgili “Cisimler fiziksel ortamda birbirleriyle bağlantı hâlinde olmamasına karşın iki elektron arasında bir ‘dolaşıklık’ oluşturarak bu dolaşıklığın kuantum ışınlanma kapısı yöntemini kullanarak yerini değiştirmeyi başarabildik. Araştırmamız gösteriyor fakat bu operasyon, bundan böyle fotonlara ihtiyaç duyulmadan yapılabiliniyor” ifadelerini kullandı.

Yeni araştırmayla beraber elektronların aynı maddesel ortamda bulunmadan bir form oluşturabilmesi, kuantum bilgisayarların geliştirilmesi alanında da yeni olasılıkların kapısını açıyor çünkü kuantum bilgisayarların içerisinde bulunan sanki geçirgen maddeler bilgi transferi için elektronları kullanıyor. John Nichol, bu konuyu “Kişisel elektronlar birbirleriyle fazla ahenkli bir şekilde etkileşime girebildikleri için kuantum bilgisayarlarla uyumlu olan kuantum bitlerini sorunsuz bir şekilde oluşturabiliyor” sözleriyle açıklıyor lakin hâlâ çok uzun mesafelerde kuantum bilgi aktarımı bilim insanlarının önünde büyük bir engel olarak yer alıyor. Bu engeli vermek için elektronlar kadar oluşturulan kuantum bitlerinini araştırılması ve geliştirilmesi manâlı bir rol oynuyor.

Hakkında admin

Check Also

Sony, Kasım Ayı Ücretsiz PlayStation Plus Oyunlarını Açıkladı

Sony, Kasım Ayı Ücretsiz PlayStation Plus Oyunlarını Açıkladı

Sony, PlayStation Plus aboneliğine sahip olan kullanıcıların kasım ayında ücretsiz olarak erişebilecekleri oyunları açıkladı. Sony’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir