Anasayfa / Genel / Bir Fotoğrafçı, Güneş’in Önünden Geçen Crew Dragon’lu Uluslararası Uzay İstasyonu ’nu Görüntüledi (Video)

Bir Fotoğrafçı, Güneş’in Önünden Geçen Crew Dragon’lu Uluslararası Uzay İstasyonu ’nu Görüntüledi (Video)

Dünyaca ünlü astrofotoğrafçı ve acemi gök bilimci Thierry Legault, şu sıralar çektiği bir dizi görüntüyle konuşuluyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Crew Dragon’lu Uluslararası Uzay İstasyonu ’nun (ISS) Güneş geçişini görüntülemeyi başaran fotoğrafçı bugün Twitter hesabından o anları belirten 50 saniyelik bir video yayınladı. Videoda geçiş sırasında Uluslararası Uzay İstasyonu ’nun Canadarm2 isimli robot kolu da ilk kere görülmüş oldu. Legault bu paylaşımıyla o kadar fazla uzay tutkunundan iyi dönüşler aldı.

Thierry Legault, yaptığı çekimi CFF 20 mm f/8 APO reflektör teleskopuna monte edilmiş bir Olympus E-M1 II aynasız fotoğraf makinesi ve Baader Herschel güneş prizmasıyla gerçekleştirdiğini de aktardı. Fotoğrafçının bu paylaşımı, ekipman konusunda kılavuz arayan acemi astrofotoğrafçılar için de epeyce öğretici oldu. Saatte 27 bin km çabuk hareket eden Uluslararası Uzay İstasyonu ’nun Legault ’un görünüm noktasından Güneş ’in önünden geçmesi sadece 0,6 saniye sürdü.

Crew Dragon ’u da görüntülemeyi başardı:

Thierry Legault ilk kez görüntülenen Canadarm2 ’nin geçiş fotoğraflarına ilave olarak geçtiğimiz mayıs ayının sonunda Milletlerarası Uzay İstasyonu ’na iki Amerikalı astronot götüren Elon Musk ’ın şirketi SpaceX ’in Crew Dragon kapsülünün de görüntüsünü yakalamayı başardı. Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX ’in NASA kadar yetiştirilen iki astronotu uzaya göndermesi büyük olay olmuştu.

Tarihte ilk kez devletlerden bağımsız bir özel şirketin uzaya insan gönderdiği Crew Dragon görevi negatif hava koşulları nedeniyle iki defa ertelenmek zorunda kalınmış olsa da sonunda takım başarılı olmuş ve kapsül uzaya fırlatılmıştı. Douglas Hurley ve Bob Behnken isimli astronotlar tarihte birincil defa bir özel şirket göre uzaya gönderilen astronotlar olmuştu. Aynı şekilde gerçekleştirdiği ilklerle adından laf ettirmeyi başaran ve bu alanda yaptığı işler her kesimden insan göre takip edilen Thierry Legault ’un da yeni çekimleri ilgiyle bekleniyor.

Hakkında admin

Check Also

Dünyanın İlk Elektronik Kağıt Tabanlı Esnek ve Renkli Ekranı Geliştirildi

Dünyanın İlk Elektronik Kağıt Tabanlı Esnek ve Renkli Ekranı Geliştirildi

E Ink, 2016 yılının mayıs ayında yeni bir teknolojisini tanıtmıştı. Şirketin elektrikli mürekkep dünyasında çığır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir