Anasayfa / Genel / Bir Araştırma, Kargagillerin Niçin Daha Akıllı Olduğuna Açık Sözlülük Getirdi

Bir Araştırma, Kargagillerin Niçin Daha Akıllı Olduğuna Açık Sözlülük Getirdi

İnsanlar çoğunlukla hayatlarının büyük bir bölümünü yuvalarında yani evlerinde geçirirler ve bu, hayvanlar arasında nadir görülen bir durum. Oysa, kuzgunları ve kargaları da içeren kargagiller ailesi, ebeveynlerinin kanatları altında öteki hayvanlara kadar çok daha uzun bir süre geçirir.

Kargagiller, genellikle sosyal gruplar halinde yaşamış iri ve büyük beyinli kuşlardır. Akıllı oldukları biliniyor, çevrelerindeki nesneleri kullanabiliyor, insan yüzlerini tanıyabiliyor ve kolay fiziği kavrayabiliyorlar. Bazı araştırmacılar kargaların akıl konusunda maymunlara rakip olabileceğine zeka inanıyor.

Kargagiller, tıpatıp ahali gibi uzun bir çocukluk dönemi geçiriyor

karga ve zeka

İnsanlar, ebeveynlerinin gözetiminde büyük beyinlerini eğitmeye ve çocukluk dönemlerinde bilişsel yeteneklerini geliştirmeye devam eder. Max Planck İnsan Tarihi Bilim Enstitüsü’nde tahlilci olan Natalie Uomini, “İnsanların zekası uzun çocukluk döneminde karakterize edilir, ancak bu durumdan etkilenen yalnızca biz olamayız.” diyor.

Uomini ve ekibi, ebeveyn bakımı ve kuşların zekası arasındaki bağlantıyı araştırmak için 120’den artı karga türü kuş dahil olmak üzere binlerce türün hayat geçmişini detaylandıran bir veritabanı oluşturdu. Öteki kuşlarla karşılaştırıldığında, kargagillerin yavrulamadan önce yuvada daha pozitif kaldıklarını, yavrularını daha uzun vakit beslediklerini ve yaşamlarını daha artı aile içinde geçirdiklerini saptama ettiler.

Ebeveyn bakımı, zekanın gelişiminde etkili

sibirya alakargası

Geçen hafta Philosophical Transactions of the Royal Society B dergisinde yayımlanan sonuçlar, kargagillerin öteki birçok kuşla karşılaştırıldığında tuhaf derecede büyük beyinlere sahip olduğunu doğruladı. Kuşların daha dar uçabilmesi için hafif olması gerekir, ancak bir kuzgunun beyni, insanlara aynı şekilde beden kütlesinin az daha %2’sini oluşturuyor.

Uomini ve meslektaşları yıllarca, akıllı olduğu tanıdık ve uzun çocukluk dönemi geçiren Sibirya Alakargası ve Yeni Kaledonya kargalarını inceledi. Kargalar, kütüklerden gıda yakalamak için çubukları kullanabilirken, alakargalar gıda bulmacalarını çözebildiler ve nadir yırtıcıları tanıyabildiler. Genç kuşlar, bu görevleri ebeveynlerini izleyerek daha ivedi öğrendiler. Yetişkinler oldukça toleranslıydı ve yavrularının öğrenirken pratik yapmasına müsade verdiler. Genç kargagillerin çoğu ebeveynleriyle birlikte insan yaşına kadar yaklaşık yirmi sene kaldı ve zihinsel görevlerde daha kabiliyetli hale geldi.

Kargagiller üstünde yapılan testlerden görüntüler

Konstanz Üniversitesi’nde evrimsel bir biyolog olan egzersiz yazarı Michael Griesser, deneylerin ebeveynliğin daha büyük beyinlerin şekillendirilmesine yardımcı olduğunu öne sürüyor. Kargagiller gibi büyük beyinli hayvanlar, keza zeki hem de itinalı bakıcılar olarak evrimleşti ve insanın fazla da eşsiz bir canlı olmadığını gösterdi.

Hakkında admin

Check Also

Huawei, HarmonyOS'un Aralıkta Akıllı Telefonlara Geleceğini Bir Kez Daha Onayladı

Huawei, HarmonyOS’un Aralıkta Akıllı Telefonlara Geleceğini Bir Kez Daha Onayladı

Çinli haber sitesi MyDrivers’a açıklamalarda bulunan Huawei Tüketici İş Grubu Yazılım Geliştirme Başkanı Wang Chenglu, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir